Legendární koně

Amira, egyptská princezna

Altair
Amira
Tormenta
Zaldia
Bukefalos

Obsah

Prolog

Prolog

Zmáhá mě horečka a také stud. Jsem sám v zemi egyptské, kam mě dovedly příkazy generála Ptolemaia. Co se stalo s mými bratry ve zbrani? Bojiště na okraji řeky Hydaspés jsem opustil poté, co generál vydal rozkaz k ústupu. Viděl jsem Alexandra Velikého padnout ze hřbetu Bukefala pod náporem šípů, které lučištníci vypouštěli z korun stromů i ze hřbetů obrněných slonů. V těchto obrovských lesích jsem viděl zemřít mnoho, přemnoho Řeků, Makedonců, Peršanů a indických barbarů. Přívalům krve se mohly vyrovnat pouze přívaly deště. Kdo z nás se v těchto jatkách dopustil většího barbarství? My, Alexandrovi vojáci, nebo indičtí barbaři?

Během sedmi let dobyvačných výprav před každou bitvou cválal na svém věrném oři Bukefalovi před šiky svých vojáků a dodával nám všem sílu a odvahu. Sliboval nám zlato a slávu a pěšáci i jezdci křičeli jeho jméno a slibovali, že překonají sami sebe. Tento muž, který sám utržil už tolik ran jako všichni veteráni dohromady, v nás dokázal zažehnout sílu, o které jsme ani nevěděli. Díky němu

Prolog

jsme byli hrdinové, čestní a slavní, které všichni obdivovali. Naše rodiny zbohatly a naše památka přežila dlouho po naší smrti. Bylo vzrušující bojovat za krále, jakým byl Alexandr!

Překonali jsme nekonečné průsmyky pohoří Hindúkuš, odolávali mrazivým větrům, smáčení deštěm jsme přešli nehostinné pralesy plné jedovatých hadů. Ze špinavé vody jsme dostávali krvavou horečku. A po tom všem se mnoho z nás chtělo vrátit zpět. Pořád ho vidím. Náš král Alexandr, sedí obkročmo na svém nádherném černém koni a povzbuzuje nás, abychom dál bojovali i přes únavu a strach, který svíral naše útroby. Ještě jednou jsme ho následovali. K naší smůle.

Nedostalo se nám ani zlata, ani slávy. Pouze smrti a zoufalství. Po pádu našeho raněného krále se vedení ujal generál Ptolemaios. Svěřil mi úkol, který mě na dlouhou dobu zavede daleko od bojiště.

Neúnavným tryskem jsem vyrazil na západ. V hlavě se mi ale odehrávala další bitva. Ten předmět, který mi dal Ptolemaios, začal získávat kontrolu nad mou myslí.

Prolog

Neviditelné bytosti mi přikazovaly, ať se vrátím ke svému králi, obviňovaly mě ze zrady, vyhrožovaly mi nejhorším utrpením ve říši mrtvých. Spánku se mi nedostávalo, bezesné noci mi stály v cestě jako strašlivý devítihlavý had. Snažil jsem se useknout všechny ty hlavy, ale marně. Dorůstaly a donekonečna se množily. Ztrhaný jsem pokračoval v jízdě. Minul jsem starobylé pyramidy ve městě Héliopolis, které chrání bohatství faraonů této země v místě jejich věčného odpočinku. Kamenná božstva jakoby stála na stráži u těchto pouštních hor, které vznikly rukou člověka. Jel jsem dál na západ, pryč od společnosti cestovatelů a vesničanů. V tomto údolí můj věrný kůň padl. Uštknul ho obří had. S lítostí jsem ho pohřbil a pak se snažil pokračovat pěšky, ale brzy jsem podlehl vyčerpání, ohnivému slunci a horečce.

Příští večer ke mně přišel bílý kůň a naznačoval mi, abych ho následoval. Vypadal přesně jako můj mrtvý kůň a já byl připraven následovat ho do říše mrtvých. Když jsem ale na tváři ucítil jeho teplý dech,

Prolog

uvědomil jsem si, že můj čas ještě nepřišel. Opřel jsem se o jeho bok, vstal jsem a následoval ho do bezpečí. Na místo, kde jsem postupně získal zpět sílu díky prameni, který se tam skrýval a díky ovoci a drobné zvěři, kterou mi údolí nabídlo.

Nebyl jsem první, kdo toto místo navštívil. Z kreseb starověkého národa jsem usoudil, že do skály vyryli modlitby ke svým bohům se zvířecími hlavami. Stejným bojům, kteří dohlížejí na pyramidy. Nevím, proč tento úkryt opustili, ale sochařské nástroje a barevné prášky tu nechali. A také svitky papyru vyrobené z rostliny, která hojně roste u řek. Na ně jsem začal sepisovat svůj příběh.

I přes ochranu egyptských bohů mě ale brzy začal znovu sužovat ten prokletý předmět. A tak jsem učinil ostudné rozhodnutí a rozloučil se s ním, dokud jsem byl ještě při smyslech. Musel jsem se ale ujistit, že ho nikdy nikdo nenajde. Vzpomněl jsem si na Odysseovu lest při obléhání Tróje, kterou nedokázal dobýt ani proslulý hrdina Achilles. Nechal postavit obrovského dřevěného koně, ve kterém se ukryli

Prolog

elitní vojáci. Koně nechali před hradbami jako dar a rozšířili zvěsti o tom, že Řekové vzdali obléhání Tróje. Za úsvitu koně objevili Trójané a odtáhli jej do města. Zatímco Trója slavila své vítězství, elitní bojovníci vyskákali z břicha dřevěného koně jako tišší hadi a otevřeli brány města. Skryté řecké loďstvo se vrátilo a srovnalo Tróju se zemí. Moudrý Odysseus řekl:

„Nejlépe střežená tajemství se skrývají všem na očích.“

Svitky papyru nalezené v roce 2014 v jeskyni v egyptském údolí Natrun. Pravděpodobně je sepsal poručík Demetrios z armády Alexandra Velikého kolem roku 320 př. n. l.

- 1 -

Kapitola 1

„Leylo, drahoušku, už bude ten karamel hotový?“

Teta Wadiha mě svým hodným hlasem probere ze zamyšlení. Trochu jsem vykřikla, když jsem zjistila, že drahocenný obsah hrnce začíná hnědnout. Rychle vypínám plynový sporák a koncem ukazováčku cvrnknu kapku horké tekutiny na stěnu hrnku. Pokud kapka stéká dolů, tak ještě není hotový. Pokud okamžitě ztuhne, tak je karamel tak akorát. A přesně tak je tomu i teď. Rychle do směsi vymačkám citronovou šťávu a pořádně všechno zamíchám dřevěnou lžící. Několikrát lžíci zvednu, medově zbarvená vlákna se líně natahují. Uf! Podařilo se mi zachránit tuto vzácnou směs, takzvaný „karamel“, falešný příslib sladké chuti. Ve skutečnosti jde o cukrový vosk na odstraňování chloupků. Je pro klientky v salonu krásy mojí tety Wadihy.

Masa'a al-khair! Dobrý večer, dámy, přichází váš oblíbený trýznitel!“

Když vstoupím do hlavní místnosti salonu krásy, klientky zneklidní

Kapitola 1

a začnou kdákat jako slepice vystrašené příchodem hladové lišky. Je to rituál čtvrtečního večera. Zkrášlování před víkendem, což je v Egyptě pátek a sobota. Ruce po manikúře a nalakované nehty tančí do rytmu smíchu a popichování, kterým mě zasypou při rozdávání karamelu kosmetičkám.

„Jak to, že takové utrpení přináší nejkrásnější dívka v Káhiře?“ chichotá se Oum Alim a její bujné špeky se přitom zavlní. Podle tradice vyjadřují bohatství a lásku jejího manžela.

„Pro krásu se musí trpět, Habibti!“ zasměje se Sitt Dounia. „Nechte ji na pokoji“!

„Slyšela jsem, že máš přítele?“ zašeptá Patil Papazian asi tak diskrétně, jakoby střílela z kalašnikovu. Její oči se dychtivě protáčí a netrpělivě čeká na drby.

A je tady výslech... Proč musí teta Wadiha vyprávět svým klientkám o mém životě? Cítím, že se červenám jako paprika!

Kapitola 1

„Je tvůj princ krásný? Je bohatý? A když je to Američan, není náhodou rozvedený? Jak tě požádal o ruku? Bylo to romantické? Má svůj vlastní byt? Kolik chcete mít dětí?...“

Kolik chceme mít dětí? Nic takového se ale mezi mnou a Johnem neděje! Vždyť mi jen pomohl s hledáním informací o historii na internetu, protože je profík na IT a já jsem v tomhle úplně levá. Pak mě pozval na oběd do univerzitní jídelny a nabídl mi, že mě po škole odveze domů ve svém starém autě, Simca 1000...Chtěl mě dnes večer vzít do Alexandrie! Samozřejmě jsem odmítla. Kdo si myslí, že je? Princ na bílém koni, který se objeví zničehonic a usekne hlavu zlému drakovi jediným švihem svojí šavle? Už jako malé se mi zdály sny o tom, jak krásného prince srazím z koně a odjíždím na jeho oři na neuvěřitelnou, nekonečnou cestu. Nikdy jsem žádného prince nepotřebovala a teď s tím začínat nehodlám!

Pokusím se rychle změnit téma a ptám se jich, čím by se chtěly utěšit, až skončí celé to karamelové

Kapitola 1

utrpení. Limonáda, čaj, kafe, karkade připravené z květů ibišku súdánského nebo jen sklenici vody a k tomu tetiny slavné „pusinky“. Jsou to miniporce – aby se dámy necítily provinile – baklava, mahalabiya, basbousa a katayef, hustý syrup z pomerančových květů, který je velmi tučný a sladký...

V kuchyni se zabavím připravováním táců se sladkostmi a celou dobu přitom sleduju hodiny na stěně. Povzdychnu si – ještě celou hodinu, než salon zavře. A pak už budu volná! Přesto si ale opravdu vážím atmosféry v salonu. Je to oáza klidu, kde muslimové, drúzové, křesťané a židé uzavřeli nepsanou dohodu přehlížet své náboženské rozdíly a věnovat se společným ženským záležitostem. Kdyby k takové moudrosti došli naši mužští vůdcové, ti cynici, tyrani, fanatici a sexisté, jaký by to byl krásný svět! Zavrhnu tu nereálnou představu a pošlu mé tetě pomyslný polibek, zasloužila by dostat Nobelovu cenu za mír! Jsem opravdu vděčná za to, že mě po dokončení studia na Americké univerzitě v Káhiře přesvědčila pracovat ve svém salonu. Díky štědrému bakšiši – spropitnému od

Kapitola 1

klientek – dohromady s výplatou a stipendiem nestálo moje vzdělání rodiče skoro nic. A já můžu studovat to, o čem jsem vždy snila: archeologii a zejména egyptologii – vědu, která mi umožní rozluštit tajemství výjimečné egyptské civilizace. Kdo řekl, že je to práce jen pro muže?

Konečně se den i celý týden chýlí ke konci. Salon je uklizený, naleštěný a čistý jako křišťál. Sundám si bílou halenku a nasadím si džíny, tričko a tenisky a vlasy si sepnu do pevného drdolu, abych je mohla schovat pod helmu. Jsem ráda, že vlastně nemám výrazné křivky a můžu se vydávat za kluka. Ne všichni Egypťané jsou tak otevření a tolerantní jako moje rodina. Měla bych zmínit, že moje matka je muslimka, která si vzala amerického katolického ornitologa. Její sestra, teta Wadiha, se provdala za koptu – ortodoxního křesťana – z první egyptské církve založené v roce 40 apoštolem Markem. V té době to určitě nebylo snadné, ale stáli si za svým a jsem na ně hrdá. Taky se provdám z lásky, pokud ovšem někdy potkám toho pravého! Dokud ale tento hypotetický den nepřijde, budu si užívat klukovskou

Kapitola 1

„svobodu“. A kalhoty jsou pro jízdu na skútru nebo na koni mnohem lepší!

Teta mi do batohu cpe velký balíček zabalený v alobalu. Je to zbytek pusinek, které se nedostaly pod ruku nenasytným klientkám, vysvětluje mi teta. Já ale vím, že na čtvrtky toho pokaždé přichystá strašně moc, jen aby její neteř trochu přibrala. Teta mi připomene, abych na cestě byla velmi opatrná. Pořádně ji obejmu a pak jdu na dvůr nastartovat svůj starý, poněkud nespolehlivý skútr. Ano, byl to samozřejmě John, kdo se ve skútru vrtal. Je totiž také dobrý mechanik, ale už stačilo. Nebudeme o něm už mluvit.

- 2 -

Kapitola 2

Proklouznu mezi popelnicemi a hned jak projedu bránou a dostanu se na silnici, ocitám se pod palbou ruchu, vůní a zvuků města. Vítejte v nepopsatelné kombinaci ruchu a lenosti, která je typická pro ulice Káhiry. S obtížemi se proplétám davem. Spousta lidí dělá poslední nákupy, než přijde večer a imámové svolávají k modlitbě. Dohromady se tu míchá hustý zástup lidí oděných do tradičního i západního oblečení. Můj pohled přejíždí přes kýč a přeplněné výlohy obchodů, všechno pospolu s moderními butiky západního stylu. Cítím libou vůni, která se nese od stánků s falafelem, smaženými cizrnovými plackami s česnekovou omáčkou, citronem a sezamovým krémem. Ahoua, kavárny, kam muži chodí kouřit šíšu, egyptskou variantu vodní dýmky, a hrát vášnivé partie vrhcábů, kdy herní kameny práskají o hrací desku. Chodníky jsou obsypané stánky s videokazetami, CD, DVD, padělky známých evropských i amerických značek, ale také prodejců ryb, obchodníků s kořením a prodavačů kuchyňských potřeb. Jen těsně se vyhnu jednomu z prodejců, který před svou výlohou vylívá kýbl vody,

Kapitola 2

aby se tolik neprášilo. Čistič bot v dřepu opodál rozhořčeně povykuje kvůli cákancům bláta na jeho pracovní stoličce, bude muset začít znova. Ale ve chvíli, kdy se hádka mezi oběma muži začne rozohňovat, zavolá prodavače jeden ze zákazníků. Na tvář se mu vrací cukerínový úsměv a ihned zapomíná na celý incident. Konečně se mi podaří dostat se na silnici, kde taxík troubí jako šílený na vozík tažený oslem, aby mu uhnul z cesty. Proplétám se, jak nejlíp dokážu. Jen těsně se vyhnu náklaďáku vyfukujícímu černý dieselový kouř a přijíždím ke křižovatce, která je ucpaná spoustou aut různého stáří. Pak se konečně dostávám na širší ulici, kde můžu trochu přidat.

Ale ne, provoz se zasekl. Úplně jako mouchy přilepené ve sklenici s medem. Policista si může gestikulovat a pískat jak chce, provoz na silnicích v Káhiře ve čtvrtek večer je prostě noční můra. No co, tak pojedu jinou trasou, i když není tak bezpečná. Vede přes náměstí Tahrír, neboli Náměstí Osvobození, o kterém se tolik mluví od egyptské revoluce v roce 2011...

Kapitola 2

Revoluce mnou docela otřásla, stejně jako mnoha mladými lidmi z mé generace. Bylo mi teprve 14, když jsem objevila ten závan svobody, který povznášel naše srdce. Vzplály jak naše duše, tak ulice, docházelo ke krvavým potyčkám, postihům a násilí ze všech stran. Hořká chuť „návratu do reality“ nás naučila opatrnosti. Je riskovat výprask ten nejlepší způsob, jak se projevit? Přesunuli jsme se do rádií a na sociální sítě a i přes rozčarování pořád máme naději, že dokážeme tento svět změnit k lepšímu.

Yallah! Pohni se, idiote!“

Ve svém zamyšlení jsem si nevšimla, že se zástupy aut znovu dávají do pohybu tak pomalu, jako teplý karamel. Netrpělivé troubení a agresivní gesta doprovází křik řidičů, což mě donutí reagovat. Rychle začnu kličkovat mezi auty a pryč z jejich sevření. Beru to oklikou přes uličky podél kanálů Nilu, pod balkóny plnými květináčů. Pach nánosů a ryb se mísí s vůní růží a jasmínu. Alespoň tady není taková koncentrace výfukových

Kapitola 2

plynů. Pak se znovu napojím na hlavní silnici, která mě dovede do jihovýchodní části města. Stočím se lehce na sever a odbočím na cestu do Alexandrie. Je to opravdu náročný úkol dostat se k týmu Jean-Yves Empereura, slavného francouzského archeologa, který vede vykopávky v centru Alexandrie. Kromě úžasných nálezů pod vodou na místě starého majáku, kde se našla spousta pozůstatků z období Ptolemaiovců, se v Alexandrii ukrývá mnoho dalších tajemství. Jelikož novodobé město vzniklo na základech toho starověkého, vykopávky mohou probíhat pouze při demolici starých budov nebo stavbě či rekonstrukci silnic a mostů. Říkám si, jestli někdy konečně nalezneme hrobku Alexandra Velikého?

Právě v Alexandrii totiž v roce 283 př. n. l., těsně před svou smrtí, tehdejší Alexandrův řecký generál Ptolemaios dokončil stavbu hrobky Alexandra Velikého. Sám se později stal otcem dlouhé dynastie faraonů, která skončila horkokrevnou Kleopatrou v roce 30 př. n. l. Nechal mumifikované pozůstatky dobyvatele převést z Memfisu, původně prastaré vesnice Mít Rahína, aby se mu dostalo pohřbu hodného jeho slávy. Ale

Kapitola 2

kvůli konfliktům, požárům, devastujícím zemětřesením a chamtivosti vykradačů hrobů a bezohledných lovců pokladů posedlých Egyptem tuto slavnou hrobku nikdy nikdo nenašel. Co kdybych ji našla já?

Dobře, dost snění. Jelikož jsem jen stážistka a i tak mám obrovské štěstí, že mě vzali na poslední výkop, je více než pravděpodobné, že strávím celé hodiny na všech čtyřech a budu se probírat prachem a doufat, že najdu úlomek keramiky nebo kuřecí kost jako důkaz o starověkém pokrmu. Ale archeologie je o trpělivosti stejně jako o vášni. Musíte začít u sbírání důkazů tak zdánlivě bezvýznamných, jako jsou zkamenělé odpadky.

Zatočím za roh bloku sešlých budov a přede mnou se začínají rýsovat majestátní pyramidy na náhorní plošině v Gíze. Cheops, Rachef a Menkaure, majestátní hrobky králů, královen a velkých postav z doby faraonů, nemluvě o slavné sfinze. Všechny zachovalé pozůstatky egyptské civilizace z doby před 4500 lety. I když je znám nazpaměť, po zádech mi přeběhne mráz. Když jsem je viděla poprvé v životě, rozhodla jsem se, že se stanu archeoložkou.

Kapitola 2

Jako malá jsem se cítila jako Howard Carter, který našel hrobku Tutanchamona a jeho nádherné poklady v Údolí králů na začátku 20. století. Rodiče se málem zbláznili, když našli rozhrabaný zeleninový záhon a stěny pokryté neohrabanými, lepkavými hieroglyfy...

Jelikož zatím nemohou obdivovat mé budoucí objevy, tak se turisti z celého světa místo toho shromažďují kolem pyramid. Na parkovišti se hromadí spousta autobusů. Vlny turistů se valí ven a hned na ně pokřikují prodavači suvenýrů. Vím, jak důležitý je cestovní ruch pro ekonomiku naší země, ale někdy sním o prázdných ulicích. Konečně jsem na „pouštní dálnici“, která spojuje Káhiru a Alexandrii. Ostatní řidiči spěchají vstříc víkendu stejně jako já a tak opatrně přidávám plyn...

- 3 -

Kapitola 3

Pouštní dálnice... Je všechno, jen ne pustá. Brzy přijde noc a já mrkáním bojuju s únavou způsobenou světly aut, které zdánlivě odpovídají předpisům pro egyptský dálniční provoz. Ujela jsem skoro 100 kilometrů a provoz je pořád stejně hustý v obou směrech. Obyvatelé Káhiry míří na víkend na pláž, zatímco autobusy přiváží turisty do hlavního města. V Egyptě se všichni turisté hrnou do údolí Nilu mezi Abú Simbel, Luxor, Káhiru a Alexandrii. Navštěvují pyramidy, chrámy, hrobky a další památky padlých faraonů. Jiní se raději potápí v Rudém moři, nebo se vydávají po mystických schodech na horu Sinaj. 94 % území ale zabírají pouště, na západě Libyjská a na východě Arabská. A ty ukrývají mnoho neznámých pokladů. Ale ne, neříkejte mi, že je tady další dopravní zácpa! Teď už mám ale opravdu dost kličkování ve výfukových plynech mezi odpadky, které řidiči hází na silnici. Vydám se po menších silnicích ve Vádí Natrun a pojedu podél dálnice, na kterou se napojím o něco dál. I když tam silnice nejsou tak dobré, alespoň budu mít pocit, že jsem v pohybu!

Kapitola 3

Po několika pochybných manévrech na skútru odbočím na malou, úzkou cestu směrem na severozápad do skalnatých výšin, které protínají duny jako hřbetní hřebeny pohřbených dinosaurů. Je tu velmi slabý provoz. Oddechnu si a naberu trochu rychlost. Ale ne zas moc, protože člověk nikdy neví, jestli se nějaké stádo koz náhodou nerozhodne přeběhnout přes cestu. Možná taky asfalt, který je starý jako samotný Herodes, skrývá nějaký ten záludný výmol. Možná za zatáčkou narazím na cestu zapadanou kamením. Nebo se proti mě najednou rozběhne ovčácký pes... ach, ty radosti klidných silnic! Při pohledu na světla stojících aut na dálnici se usměju a pro legraci trochu zrychlím. Motor mého skútru ale najednou začne poškytávat. To ne, snad mě Johnova oprava nezklame právě teď! Málem jsem přeletěla přes řídítka. Sotva se trochu vzpamatuju, překvapí mě ohlušující troubení. Rychle uhýbám ze silnice. Na poslední chvíli se vyhnu srážce s pickupem naloženým melouny, který jel přímo na mě. Bez světel, troubí jako blázen a zlobí se. Pak všechno plyne jako ve zpomaleném filmu, je to jako scéna z hororu. Cítím, jak se škytajícím motorem odbočuju k okraji silnice. Pak výfuk naposledy vystřelí a motor to úplně vzdá, takže mi zhasnou i přední světla. Dávám nohy na zem a brzdím ze všech sil, aby mě váha motorky neodnesla přes okraj propasti, která zeje pode mnou. Ale je to marné, kola skútru kloužou a neúprosně mě táhnou dolů. Instinktivně uskočím na stranu a nechám skútr spadnout. Pak se jen kutálím a kutálím pořád dolů, až ztratím vědomí...

Kapitola 3

Probudí mě zima. Zasténám a snažím se natáhnout přes sebe peřinu, ale všechno kolem mě je tvrdé a nepohodlné. Kde to jsem? Začínají se mi vybavovat obrázky z nehody na skútru a s leknutím se posadím. Kromě bolavého kolene to vypadá, že jsem celá. Můj batoh ztlumil dopad na zem. Šmátrám kolem sebe a sundávám si batoh a helmu, abych se mohla lépe porozhlédnout kolem. Můj pád zastavil skalnatý výběžek zarostlý trnitými keři. Stříbrné měsíční světlo vrhá stíny na patnáctimetrovou skalní stěnu nade mnou. Tudy se nemám šanci dostat pryč. Dolů je svah mnohem méně strmý. Jestli se budu muset pohnout, tak to bude dolů. Asi nemá smysl doufat, že bych mohla opravit tu změť rozbitých dílů hluboko pode mnou, která kdysi bývala mým skútrem.

Teď je hlavní, že žiju. Musím dát vědět archeologickému týmu, že mám menší... problém a že se k nim přidám asi... sakra, nemám ponětí, kolik je hodin. Vím jen, že je noc. No, přidám se k nim prostě co nejdřív. Otevřu batoh a chci vytáhnout mobilní telefon. Aha. Jestli jsem si myslela, že můj

Kapitola 3

batoh zmírnil ten pád, tak je to nic v porovnání s jeho obsahem. Lahev vody explodovala a z „pusinek“ zůstala lepkavá kaše drobků a alobalu, ve které vidím i kusy rozbitého skla, plastu a elektronických součástek. Z telefonu zachráním aspoň SIM kartu, utřu ji o triko a strčím si ji do kapsy kalhot. Tak to vypadá, že to budu muset zvládnout bez telefonu. Vítejte v pravěku! Dál se hrabu v batohu. Hm! Moje mini svítilna pořád funguje. Super. Náhradní oblečení mi ale moc užitečné nebude. Můj poznámkový blok je také mastný a lepkavý, ale najednou mě trkne myšlenka. Vyhrabu pero a začnu psát... není to závěť, jen takové připomenutí toho, kdo jsem a koho kontaktovat, pokud mě nenajdou živou. No, vlastně je to asi tak trochu závěť. Sakra, obvykle nejsem tak morbidní! No tak, budu v pořádku. Rozhodla jsem se nechat tady helmu a batoh s blokem a mou zprávou, aby šla dobře vidět. Najdu si cestu zpátky na silnici a budu stopovat do Alexandrie, i kdybych měla jet na oslím povozu.

V chladném měsíčním světle opatrně kulhám dolů po skalnatém svahu a snažím se vyhýbat podrostu a kamenům, které se mi kutálí pod

Kapitola 3

botami. Budu šetřit baterky ve svítilně co nejvíc. Teď jsem uprostřed nějakého kaňonu, starověkého vyschlého koryta řeky, a doufám, že mě někam dovede. Zastavím se a poslouchám. Zdá se mi, že v dálce slyším ozvěnu, jakoby šeptání. Pokud jsou poblíž nějací lidé, určitě mi poradí, kudy se dostanu zpátky na hlavní cestu. Ta myšlenka mě povzbudila a tak přidám do kroku. Ale čím blíž jsem ke zdroji toho šepotu, tím slabší je moje naděje na to, že je to člověk. Zní to jako slabé bublání nějaké říčky. Napovídá tomu i pouštní vegetace, která je vděčná za každou kapku vody a v těchto místech je hustší. Alespoň se budu moct napít. Odstrčím stranou několik větví akátu a zastavím se. Zdá se mi, že jsem přes listí viděla něco bílého. Srdce se mi rozbušilo, přimhouřím oči a snažím se rozpoznat tu postavu, aniž by si mě všimla.

Není to náhodou jalabiya, tradiční dlouhá egyptská tunika bez límce nebo opasku? A pokud ano, co dělá nějaký člověk uprostřed noci na tak divokém místě? Ne, je to něco delšího, nehybně to stojí. Ví, že jsem tady. Obrys se najednou zachvěje

Kapitola 3

a jedním nervózním skokem zmizí s dupotem pryč skrze křoví. Slyším klapání kopyt na kamenné zemi. Zvuk se vzdaluje a pak se zase zastaví. Je to bílý kůň! Přestože jsem vyděšená k smrti a přestože jsem v poněkud zapeklité situaci v opuštěném kaňonu, moje srdce plesá radostí z toho, že jsem narazila na koně. V hlavě mám jen jednu myšlenku: Musím ho najít!

- 4 -

Kapitola 4

Ne, musím najít JI. Divokou klisnu, která je tak nepolapitelná jako měsíc. Pomalu procházím kaňonem, odstrkuju stranou rákosy, větve tamaryšku a trsy trávy. Abych si dodala odvahu a klisna si zvykla na mou přítomnost, začnu si pobrukovat egyptskou ukolébavku. Nepamatuju si slova, jen melodii. Pak zkouším improvizovat a vymýšlím si uklidňující text, abych klisnu ujistila. Snad to zabere.

Rozhodla se hrát si se mnou na schovávanou. Pokaždé, když se k ní přiblížím, její svaly se rozechvějí a odejde pryč. Poznám ale, že dává velmi dobrý pozor. Vyhraje zvědavost nad strachem? Pořád si pobrukuju a jdu blíž k ní. Tentokrát se mi podaří dostat na 3 metry. Pod neuvěřitelně bujnou ofinou se v jejích velkých černých očích na okamžik zaleskne paprsek měsíčního světla. Nozdry se jí chvějí a uši se nerozhodně otáčí, jako korouhev ve větru. Instinktivně se přestanu hýbat, abych nenarušila tu kouzelnou chvíli. Velmi tiše si dál pobrukuju svou melodii a obdivuju eleganci klisny, její prohnutý hřbet, zvednutý ocas, silné svaly a dlouhou hedvábnou

Kapitola 4

hřívu. Je krásná a důstojná jako arabský plnokrevník, který je v dostihovém světě velmi žádaný. Amira, opravdová princezna. Co dělá úplně sama v tomto nehostinném kaňonu? Utekla snad z chovné farmy? Choval se k ní někdo špatně?

Tato dcera měsíce je připravena k útěku při sebenenápadnějším pohybu nebo zašustění listů. I když tu a tam skloní hlavu k zemi. Kdybych tak měla jablko nebo kostku cukru, kterou bych jí mohla nabídnout, možná by přišla blíž. Nespouštím z ní oči a pomalu zasouvám ruku do zadní kapsy kalhot. Kdo ví, co tam najdu, třeba rozmáčknutý lokum nebo sáček cukru, který jsem si nevědomky strčila do kapsy ve škole? Ale i tento prostý pohyb stačí na to, aby v ní probudil pudový strach z predátorů a odbíhá pryč, uši sepnuté dozadu, vzdorovitě vykopává. Asi už se nevrátí a zmocňuje se mě dětský smutek, jako když se musíte probudit z krásného snu.

Nahlas si povzdechnu, protáhnu si ztuhlé nohy a zkouším se vrátit do reality, která vůbec není tak okouzlující. Je noc a já nemám žádný způsob, jak

Kapitola 4

komunikovat se světem, ani žádný dopravní prostředek. Jsem někde na skalnatém úpatí Vádí Natrun, které své jméno získalo kvůli vysokému obsahu natronu, dezinfekční, absorpční soli důležité při mumifikaci ve starověkém Egyptě. V současné době se používá při výrobě skla. Krystaly se těží dvakrát za rok na pobřeží solných jezer, která tak tak vidím v dálce na dně údolí. Přemýšlím, jestli vyrazit směrem k jezerům hledat pomoc. Kdyby se ale momentálně těžilo, určitě bych viděla světla táborů sezónních pracovníků, které si na tuto náročnou práci najímají. Jediné světlo přicházející od jezer je ale odraz nočních hvězd. Takže budu muset buď šplhat po stěně hory a pokusit se najít nějakou stezku, nebo pokračovat skrz vyschlé vádí a doufat, že najdu cestu ven. Jelikož mi šplhání nikdy moc nešlo, rozhodnu se pro údolí. Pokud se tudy kdysi valila voda, která se dostala do Nilu a pak až do Středozemního moře, tak se taky musím dostat k moři... Jde se na to!

Už nemůžu. Umírám žízní. Cítím se, jako bych chodila celé hodiny pořád dokola. Sakra! Posté zakopávám a

Kapitola 4

padám přímo na obličej, jako když na zem plácne krajíc chleba. Nevím, jestli je to kvůli té nehodě, ale jakoby se ve mě prolomila hráz a najednou propukám v zoufalý pláč. Skoro se mi chce tady zůstat, ležet na zemi, brečet a umřít. Cítím se, jako bych křičela a skrze pláč volala o pomoc. Volám rodiče, tetu Wadihu, Johna a Amiru, když mě najednou ze sklíčeného stavu probere zvuk praskajících větviček a do krve se mi nahrne adrenalin. Něco se ke mně blíží zezadu. Zastavilo se to. Pak se to znovu přiblížilo a teď mi to očichává ruku. Můj strach nahradila obrovská radost. I přes vlasy v očích poznávám Amiru, bílou klisnu. Cítím její dech a její dlouhá hříva mě hladí na ruce. Přichází blíž, strká do mě špičkou čumáku a tlumeně řehtá, jako by se mě snažila vzbudit a donutit mě, abych vstala. Zachvěju se a klisna ustoupí dozadu. Potom se co nejopatrněji otáčím na bok a snažím se postavit. Ona mě zatím nervózně sleduje. Ale nikam neutíká. Tiše jí šeptám a pomalu se stavím na nohy, abych ji nevystrašila. Ale když jdu směrem k ní, zavrtí hlavou a ustoupí o několik kroků dozadu.

Kapitola 4

„Neodcházej, Amiro, prosím!“

Dlouho na mě nehybně zírá a pak se otočí a udělá krok dopředu. A pak další. Otočí hlavu směrem ke mně a dupne. Myslím, že na mě čeká, že chce, abych šla za ní. A tak jdu. Popojde dopředu a pak na mě čeká. Snažím se ze všech sil jít za ní. Kam mě vede?

Zanedlouho znovu slyším zvuk tekoucí vody, který mě dráždí. Mám takovou žízeň. Musí to být přelud, protože porost je tady velmi suchý a řídký. Listy, o které se otírám, mi připadají spíš jako škrábající netopýři, než jako olejová masáž po parní lázni... Zavřu oči a snažím se soustředit na ten šustící zvuk v dálce. Pramínek vody kape po stěně, odráží se kapku po kapce, zvuky jsou tupější a hlubší, slyším zurčení. Amira vypadá netrpělivě. Podupáváním mi naznačuje, abych se pohnula. Teď mě vede úzkou roklí, která opouští koryto vádí a proplétá se mezi skalami k obrovskému hladkému balvanu obklopenému keři. Zarazím se a zastavím na místě. Jak se dostanu přes ten balvan?

Kapitola 4

Amira netrpělivě podupává, otočí se a jde za mě. Strká mě hlavou do zad, abych šla dál. Tak se dám do kroku a pokračuju roklí dál. Všímám si, že ozvěna vody je stále silnější a silnější. Zjišťuji, že mě Amira dovedla k prameni, a otáčím se k ní. Amira je ale daleko za mnou. Pokyvuje hlavou, pak tiše zařehtá a odběhne opačným směrem. Jako by mi říkala, že teď už se o sebe musím postarat sama.

Jsem před balvanem, ale pramen nikde nevidím. Rozhodnu se vyšplhat o trochu výš a dát ucho na stěnu. Zvuk kapající vody je tady mnohem silnější. Lapajíc po dechu se sunu trnitým porostem. Přicházím ke stěně a chytám se prsty v prasklině ve skále. Po špičkách se posunuju blíž ke stěně, abych mohla poslouchat, ale pak najednou uklouznu na malých kamenech a spadnu dozadu. Skončím na všech čtyřech na zemi pokryté tvrdými kořeny, trny a kameny. Bolest v koleni se vrací a přidává se k štiplavé bolesti v dlaních. Proklínám svou nešikovnost a natahuju se ke stěně, abych se mohla opřít a vstát. Ale až na pár trnitých keříků moje ruka nenajde nic jiného. Padám do temnoty hlavou napřed...

- 5 -

Kapitola 5

Vypadá to, že jsem spadla do přírodní jeskyně. Nevidím, kde končí. Teď je ta správná chvíle rozsvítit baterku. Zvednu se na všechny čtyři a pomalu se posouvám kamenným průchodem za hypnotickým zvukem neviditelné vody. Ve spáncích cítím tep krve. Kvůli očekávání a obavám jsou mé smysly ostřejší. Co najdu na dně této jeskyně? Hnízdo jedovatých hadů, mláďata karakalů – pouštních rysů – jejichž matka mě roztrhá na kusy svými tesáky a drápy, aby ochránila a nakrmila své mladé... nebo snad mumii posetou amulety připravenou seslat na mě prokletí?

Po asi deseti metrech plazení tunelem po všech čtyřech se mi strop přestane otírat o hlavu a najednou se zvýší. Když se trošku nahrbím, můžu i jít. Skála je tak silná, že se cítím jako zavřená v lednici nastavené na 5 °C. Je tu docela chladno a v potem nasáklém oblečení se začínám třást. Svah je čím dál strmější a vede mě do jakési jeskyně, kde se můžu konečně narovnat. Hekám jako starý vůl, jsem seschlejší než mumie a moje svaly se tváří, jakoby každou chvíli měly

Kapitola 5

vypovědět službu. Alespoň jsem zatím nenarazila na žádné nepříjemnosti. Díky kuželu světla z baterky si prohlížím okolní stěny a vidím, že po skále napravo stékají potůčky vody, které pak líně pokračují do jakési přírodní nádrže. Voda odtékající přes okraj pomalu stéká po zadní straně a prosakuje mezi kameny, kam už ji nemohu sledovat. Klekám si na zem a z dlaní ochutnávám vodu. Doufám, že nebude příliš slaná kvůli natronu nebo znečištěná chemickými hnojivy. Voda je ale sladká a nemá žádnou podezřelou pachuť. Skála zafungovala jako účinný filtr. Zuřivě hltá a jsem vděčná té nádherné bílé klisně, která poznala, co potřebuji, a dovedla mě k tomuto prameni. Tak moc bych ji chtěla znovu spatřit!

Teď, když jsem doplnila tekutiny, můžu odejít stejnou cestou, kterou jsem přišla, a pokračovat zpátky do civilizace. Pod nohama se mi pohnulo něco tvrdého a cinklo to o skálu. Vypadá to jako prsten napojený na další prsten... je to kovový řetěz! Je možné, že se do této jeskyně vydal už někdo přede mnou?

Kapitola 5

Kolébavou chůzí pokračuju dál po řetězu a tahám ho mezi prsty jako růženec. Přitom dávám pozor, abych se nepořezala o rezavé třísky. Konec je přibitý do skály poblíž vodní nádrže. Otáčím se a jdu po řetězu na druhou stranu. Kam mě asi dovede. Bum! Ve tmě husté jako cizrnová polévka jsem samozřejmě nemohla vidět, že se budu muset zase plazit. Třu si čelo a lehám si na zem jako had, abych mohla proklouznout pod dalším skalním obloukem. Opatrně se posunuju kupředu. Svah mírně stoupá a párkrát zatočím, takže jsem úplně dezorientovaná. Nakonec dojdu do chodby, kde se můžu zase postavit. Protáhnu se a prokřupu si záda. Loktem přitom narazím do něčeho za mnou. Je to kus dřeva upevněný do nějaké kovové nádoby, která je přibitá na stěně. Očichám konec a poznávám starý, spálený pach. Musí to být pochodeň. Pokračuju dál po řetězu a zkoumám okolí. Skály, skály a další skály... a pak najednou konec řetězu přibitý do stěny. Dívám se dál kolem sebe. Skály, skály, zase skály... a dřevo! Dřevo je téměř ploché. Je to kolmo stojící deska a jsou tu taky další desky... že by dveře?

Kapitola 5

Hledám kliku, abych ty tajemné dveře mohla otevřít, ale zjistím, že ty desky jsou tady jen tak a nejsou k ničemu připevněné... skrývají snad něco? Co je za nimi? Co nejopatrněji je posunu a odhalím tak úzkou kamennou chodbu. Opatrně do ní vstoupím. Chodba mě obklopuje ze všech stran, ale můžu stát vzpřímeně. Zdá se být rovnější, než ty ostatní, které jsem zatím prošla. Určitě je to výsledek lidské práce... Nemám jinou možnost, než pokračovat rovně dál. Srdce mi buší o závod...

Pak si narazím palec o něco na zemi. Je to nějaký plochý předmět. Kousek dál o něco výš je další... je to schodiště vytesané do skály. Velmi opatrně stoupám po pravidelných schodech a pak narazím do něčeho, co vypadá jako další dveře. Opatrně do nich zatlačím, abych zjistila, zda se otevřou, ale dřevo už je tak shnilé, že se s hlasitým křupnutím ihned rozpadne. Kusy dřeva a neidentifikovatelné předměty padají na zem a je z toho strašný rámus. Nos mám plný zatuchlého prachu. Leknutím jsem ustoupila o pár kroků dozadu a musela jsem si pořádně

Kapitola 5

kýchnout. Najednou mi dojde něco hrozného: spáchala jsem právě neodpustitelný archeologický hřích? Co když jsem rozbila dřevěný sarkofág a zničila mumii ukrytou vevnitř? To by znamenalo, že jsem znesvětila svaté místo zničila zásadní nález!

Jakmile rámus ustane a věci přestanou padat na podlahu, snažím se znovu uklidnit. Začínající archeolog uvnitř mě se nechal trochu unést myšlenkou nalezení jedné nebo hned několika mumií ozdobených nesmírně cennými pohřebními předměty. Systematicky si uvolním cestu nahoru po schodech a jdu nahoru, abych se podívala, co všechno tam najdu. Vypadá to jako kusy látky poskládané hodně dávno. Mají tendenci rozpadat se na vlákna... Dávám je na jednu stranu. Tady jsou kusy nějakého keramického předmětu, pravděpodobně z hlíny. A tady zase prasklý dřevěný pohár. Zatím žádné kosti, obvazy, kanopy nebo amulety. Jen několik poněkud obyčejných předmětů z běžného života. Někdo tady zřejmě v minulosti bydlel. Wow, na co dalšího ještě narazím?

- 6 -

Kapitola 6

Cítím se jako Howard Carter. Je 26. listopadu 1922 a chce se mi křičet zoufalstvím. Po celé řadě neúspěšných vykopávek v Údolí králů dnes poslední etapa naplánovaných prací končí kvůli nedostatku finančních prostředků. Když tu najednou jeden z feláhů začne křičet, jako by ho posedl Ša, obávaný démon s šakalí hlavou. Jeho krumpáč narazil na kamenný blok. Klekne si, očistí písek z hladkého kamene a pod ním nachází další... Jsou to schody vedoucí do nedotčeného místa věčného odpočinku Tutanchamona, se zlatým sarkofágem a nádhernými, nepoškozenými poklady.

Hmmm... pochybuju, že výsledky mého „úžasného“ nálezu budou vystavovat v Egyptském muzeu v Káhiře, v Metropolitním muzeu umění v New Yorku, v Britském muzeu v Londýně nebo v pařížském Louvru. Podle poněkud spartánského vybavení této malé jeskyně usuzuji, že tu bydlel nějaký rolník nebo pastýř. Matrace z rákosů se rozpadá na prach. Dřevěná stolička, která se rozpadne, když do ní strčím. Hliněný džbán, který se rozbije, když do něj omylem

Kapitola 6

kopnu. Cítím se tak hloupě! Moje zoufalé vzdechnutí je tak velké jako Cheopsova pyramida. Zbytky stoličky a džbánu odsouvám nohou ke stěně jeskyně. Zasměju se při pomyšlení na novou Indianu Leylu Jonesovou, která na tuto jeskyni jednoho dne narazí. Alespoň nezakopne o kousky rozbitého nádobí.

Nemůžu se dočkat, až se z téhle jeskyně dostanu pryč. Až o svém neštěstí budu vyprávět spolužákům a Johnovi, hodně se nasmějeme a dáme si spolu velmi černý a velmi sladký čaj. Dnešek zřejmě nebude dnem, kdy se mé jméno stane legendou (legendou, která snad překoná i Alexandra Velikého). Povzdychnu si a chystám se jít zase zpátky dolů po schodech, ale v tom se moje srdce najednou málem rozskočí. Ze tmy se vynoří hrozivý had, jeho hladová hlava se tyčí nad obrovským tělem. Hrůzou zakřičím a ustupuju zpátky do jeskyně. Jsem v pasti!

Srdce mi bije o závod. Sleduju, jak jeho šupiny kloužou po kamenných schodech. Až vleze do jeskyně, budu se mu muset postavit a zabít ho, než mě stihne uštknout. Podle zvětšeného, kulatého krku poznávám kobru

Kapitola 6

egyptskou. Bohužel pro mě. Kobra egyptská může dorůst délky přes 2,5 metru a má velmi silný, neurotoxický jed. Pokud se mu podaří mě uštknout, tak jed nejdříve paralyzuje dýchací svaly a potom...

Já nechci umřít! Baterkou prohledávám stěny jeskyně kolem mě a hledám cokoliv, čím bych se mohla bránit nebo na hada zaútočit. Pochybuju, že jsem rychlejší než on, obzvlášť když nemám žádnou zbraň. Hodila by se mi palice, ale nic takového tu nevidím. Možná nějakou těžkou deku, kterou bych přes něj mohla přehodit a na chvíli ho oslepit, abych mohla utéct po schodech. Ale hromada bavlněné cupaniny mi nepomůže... Zoufale se rozhlížím po jeskyni. Musím přijít na to, jak se té příšery zbavit, a to rychle!

Něco se pohnulo, nebo to možná byl jen stín od nepravidelných výběžků na stěně v jednom z výklenků jeskyně. Celá roztřesená otáčím svítilnu tím směrem. Pokud ta kobra přišla s celou rodinou, od pradědy až po bratrance z prvního a druhého kolena, tak jsem opravdu v pytli!

Kapitola 6

Udělám krok dozadu, do ruky si vezmu úlomek z hliněného džbánu a držím jej pevně jako dýku. Pak zamumlám:

„Já... Já... Je tam někdo?“

Samozřejmě mi nikdo neodpoví. Co jsem si myslela? Jsem tak vyděšená, že si teď opravdu přeju, aby se tu z ničeho nic objevil můj princ na bílém koni a usekl hlavu zlému hadovi a jeho rodině jediným seknutím šavle. Uchopím svou dýku ještě pevněji a jdu směrem ke stínu tancujícímu po skále. Nějaký instinkt, nepochybně založený na pověře, mi říká, abych do stínu bodla, kdyby to náhodou bylo něco živého. Moje provizorní dýka ale nenarazí na skálu, ale na jakýsi závěs stejné barvy. Když dýku vytahuju zpátky, závěs roztrhám na kusy. Je snad za tím závěsem nějaký skrytý východ?

Podívám se směrem ke schodům, ale kobra tam ještě není. Rychle odsunu stranou potrhaný závěs a jdu dopředu. Doufám, že tam bude východ. Narazím ale na něco úplně jiného. Něco, co mi vyrazí dech. Pokud půjdu

Kapitola 6

dál, tak rozhodně nenajdu žádnou pozemskou pomoc, ale možná najdu pomoc nadpřirozenou. Kéž bych byla věřící. Za závěsem se totiž skrývá jeden z nejúžasnějších chrámů starověkého Egypta! Stěny jeskyně jsou pokryty malovanými bas-reliéfy představujícími starověké bohy v typickém egyptském stylu, kdy je hlava z profilu, torzo zepředu a nohy opět z profilu. Pod paprsky božského slunečního kotouče Ra poznávám boha Hora, ztělesnění oblohy a slunce se sokolí hlavou, Anupa s šakalí hlavou – ochránce mrtvých, Thovta s hlavou ibise, měsíčního boha a ochránce písařů a mnoho dalších, většinou vyobrazených v situacích, kdy jim lidé přináší oběti... Je to úchvatné!

Jeden z těchto bohů se zdá být obzvláště důležitý, soudě podle množství obětí, které dostává. Lidé přinášejí nádoby plné oleje, lotosové květy, bušly obilí, parfémy a tak dále. Tento bůh je ale vyobrazen jako obyčejná lidská mumie, stojí vzpřímeně a má čepici a náprsník písaře... Ptah, samozřejmě, patron umělců a tedy patron „sânkh“ – toho, kdo dává život– sochaře, který vytvořil toto

Kapitola 6

neuvěřitelně živé dílo... Pak můj zrak spočine na ženě s nádhernou tváří i tělem, která má na hlavě korunu. Někoho mi připomíná... Rozvášněně luštím hieroglyfy vyryté nad ní...

„Nefertiti“, což znamená „Kráska přišla“...

Ruce se mi nepřestávají třást. Nemůžu uvěřit tomu, co jsem objevila. Je možné, že je to kartuše Nefertiti, královny proslulé svou krásou? Hledám vyobrazení jejího manžela Achnatona, faraona, po jehož boku vládla před více než 3300 lety. Na bas-reliéfech ho ale nevidím. V té chvíli rozeznám pod nohama královny malé hieroglyfy označující jméno sluhy boha Ptaha, sânkh Ptahmose...

V hlavě mi běhají tisíce myšlenek, představuju si neuvěřitelný milostný příběh o vztahu mezi prostým sochařem a tou nejnepřístupnější královnou. Najednou začne svítilna lehce pohasínat, což mě rychle vrací zpátky do reality. Musím tento historický objev světu ukázat. Jsem jediná, kdo to může udělat. Ale co když umřu na hadí uštknutí? Svítilna už je

Kapitola 6

mi k ničemu, tak ji dám dám pryč. Úlomek džbánu si dávám do kapsy a trhám zbytky závěsu. Zhluboka dýchám a jdu tmou směrem ke schodišti, připravená hada oslepit a pak bojovat na život a na smrt...

- 7 -

Kapitola 7

Paprsek světla se váhavě prodral prasklinou ve skalní stěně a dopadá na hlavu nehybné kobry... Nepohnula se ani o kousek! Zavrtím hlavou, abych zahnala bláznivý pocit neporozumění, který mě přemáhá při sledování toho podivného výjevu. Jako hypnotizovaná sleduju, jak světlo pomalu nabírá na síle a přesouvá se dolů po těle hada. Světlo přechází do oranžova, pak do žluta a pak mizí a obrys kobry zůstává v uklidňujícím pološeru. Najednou se mi podlomí kolena. Moje pocity mě doslova posadí na zadek. To světlo je bez pochyby východ slunce a ten had je malba na kamenné stěně schodiště. Jak dokázala malba vytvořit tak realistický dojem? Jak mě donutila uvěřit, že vidím živou kobru? Malíř si zřejmě všiml toho světelného efektu a využil ho k vytvoření zprávy pro ty, kteří tudy prochází. Ale co chtěl vyjádřit? A proč zrovna had?

Závěs a hliněný střep pouštím na zem, už mi k ničemu nejsou. Pomalu jdu směrem k neškodnému hadovi. U monoteistických náboženství je had symbolem zla. Stačí se podívat na to, co se stalo s Adamem a Evou,

Kapitola 7

když uposlechli hadovo pokoušení... Ale v jiných vírách hadi představují nesmrtelnost, nekonečnost, základní síly, které vedly ke vzniku života... Ve starém Řecku to byl Uroboros, had požírající svůj vlastní ocas. Byl symbolem sebeoplodňování a nekonečné obnovy. Egypťané uctívali Urea, posvátnou kobru, ochránce faraonů. Stejně to dělali i rolníci, protože je hadi zbavili hmyzu a myší! Tahle zpráva je na mě trochu moc podprahová. Jak ji rozluštím? Jak tak stojím před kobrou zírající na mě hrozivýma zelenozlatýma očima, vybaví se mi egyptská legenda, která mě jako malou hrozně děsila. Je to legenda o zlém hadovi, pánovi zlých sil, které se vzbouřily proti světovému řádu, strašlivém Apopovi...

Obrovský had Apop každé ráno útočil na nebeský koráb slunečního boha Ra. Snažil se zabránit mu v tom, aby dojel do svého cíle. Eset použila všechna svá kouzla, aby Apopa zbavila smyslů a orientace. Bastet, kočka boha Ra, ho rozsekala na kousky velkým nožem. Sutech na něj zaútočil svou harpunou. Obránci zvítězili a obzor se zbarvil do červena hadí krví. Apop nicméně nikdy nepřestal bojovat. V

Kapitola 7

poledne vypil všechnu vodu v nebeské řece, aby zastavil průvod slunečního boha. Následovníci boha Ra ho naštěstí donutili vyplivnout životadárnou tekutinu a v noci se obloha na západě znovu zabarvila hadí krví.

Myslím si, že tato legenda z doby faraonů skrývá univerzální poselství. Pokud Apop neustále prohrává, ale nikdy není zcela zničen, pak jeho existence musí být součástí vesmíru. Připomíná nám křehkost všeobecného pořádku. Je třeba neustále pokračovat dál, aby síly chaosu nemohly převzít vládu nad světem. Hm, filozofická chvilka, to se mi nestává! Představa boha Ra, jak posílá Apopa zpět do stínu, mě uklidňuje. Tlumené světlo, které se prodírá prasklinou ve stropu jeskyně, mě doprovází na cestě zpátky nahoru po schodech. Jsem odhodlaná vrátit tento příbytek do původního stavu. Ne z hnidopišství, jako když leštím salon krásy mojí tety na konci dne, ale z úcty k archeologickým zásadám. Až na místo nálezu dorazí „šéfové“, bude to tady vypadat skoro jako když jsem sem poprvé vstoupila. Pokusím se znovu pověsit ten závěs.

Kapitola 7

Vzpomínám si, že když jsem ten závěs strhla, tak se na zem rozsypaly nějaké kameny. V tu chvíli jsem myslela jen na tu kobru, ne na to, jak dám závěs zpátky. Prohlížím si kousek závěsu, který tam zůstal viset a snažím se pochopit, jak ho tam vlastně původně pověsili. Zároveň rukou přejíždím po štítu vchodu do jeskyně a po kusu závěsu, který z něj visí. Vypadá to, jakoby do skály vyryli drážku, konec závěsu drželi nad drážkou a pak ho přibili palicí pomocí hrotů vyrobených z kamene a dřeva. Zdá se, že pod závěsem na konci oblouku je nějaký výklenek... Rukou hledám pod závěsem a narazím na výklenek vytesaný do skály. Když budu mít štěstí, najdu tři nástroje, které používali sânkhové: dřevěnou palici, měděné dláto a leštící kámen. Stojím na špičkách a šmátrám uvnitř výklenku. Soudě podle povrchu věci, na kterou jsem rukou narazila, mě žádné tesání nečeká. Jsem zklamaná, ale ze zvědavosti ten předmět vytáhnu z výklenku ven. Ach můj bože! Je to svitek pergamenu nebo papyru, okraje se trochu rozpadají.

Kapitola 7

Moc dobře vím, že takový materiál vyžaduje velmi opatrné zacházení. Je třeba ho nejdřív zvlhčovat a narovnávat, ale v záchvatu nadšení neodolám a začnu ho rozmotávat. První vybledlá písmena vypadají jako řečtina, nejspíš starořečtina. Sakra, proč jsem se učila číst hieroglyfy, ale ne řečtinu! Nevadí, přenechám to odborníkům. Neochotně dám svitek zpátky do výklenku, složím závěs na začátku oblouku a odcházím pryč. Naposledy se podívám na slunečního boha Ra s nadějí, že mi posvítí na cestu.

Zpátky jdu stejnou cestou, kterou jsem přišla. Nejdřív ve stoje, pak na všech čtyřech a pak se plazím jako had. Jako bych napodobovala vývoj od batolete do dospělosti, ale pozpátku...

Když konečně projdu všechny chodby a jeskyně a můžu se zase vzpřímeně postavit, přivítá mě vítězné svítání. Zhluboka se nadechnu a vítám probouzející se údolí. Po tíživé temnotě v podzemních chodbách si libuju ve všech barvách údolí. Odstíny písku, okrové barvy, skal a porostu. Když se

Kapitola 7

podívám do dálky, vidím řadu nasvětlených hřebenů, jak se vyjímají na vycházejícím slunci. Mám dost sil, abych se dostala až tam? Mohla bych zjistit, kde zhruba jsem. Musím najít cestu vedoucí kolem koptských klášterů, které jsou stále v provozu. Až se tam dostanu, najdu způsob, jak kontaktovat archeologický tým v Alexandrii. Určitě si dělají starosti, co se stalo s jejich stážistou. A podělím se o svůj objev s univerzitou a mým profesorem archeologie. Určitě budou vědět, na kterou státní památkovou službu se mám obrátit, abych zajistila odhalení i ochranu toho starobylého místa. A požádám Johna, aby mě vyzvedl ve svém starém autě. A možná dostanu i něco k snědku od dobrých mnichů v klášteře!

- 8 -

Kapitola 8

Pomalu začínám svůj výstup na hřebeny, když v tom naruší kamenné ticho hor, doteď přerušované jen bzučením a cvrkáním hmyzu, řehtavý zvuk. Zastavím se na místě a hledám bílý stín, ale přes stěny akátů a skalnaté výběžky nic nevidím. Začnu si zase prozpěvovat ukolébavku v naději, že klisnu přivolám. Brzy se znovu ozve řehtání. Jdu směrem, odkud se řehtání ozývá a dávám pozor, abych nezavadila o kameny na zemi nebo nešustila listím v porostu kolem. Moje trpělivost se vyplatila. Klisna stojí na mýtině, napůl schovaná za balvanem. Jakoby na mě čekala, jakoby věděla, že přijdu, Amira, moje princezna. Otřese se a ustoupí o několik kroků na stranu. Všimnu si, že kulhá na levou zadní nohu. Rozhodla jsem se nehýbat, aby měla čas získat odvahu. Váhá, otáčí se, ustupuje, ale moje melodie jí dodává odvahu, aby šla blíž. Kousek po kousku. Zavřu oči. Teď už je hodně blízko. Její dech mě lechtá na roztažené dlani. Cítím vousy na špičce jejího čumáku, očichává mě. Udělá krok zpět a pak zase ke mně. Au!“ Žvýká mi vlasy a rozmotává zbytek mého drdolu. Snažím se

Kapitola 8

nehýbat, i když mi dýchá na krk. Asi se snaží olizovat sladký sirup zaschlý na mojí košili. Lechtá to a tak se musím přemáhat, abych se nepohnula. Pomalu otevírám oči a naše pohledy se setkají. Zvědavě si mě prohlíží. Pomalu posouvám ruku po jejím krku a lehce ji hladím. Zatřese se, ale neuteče. Seberu odvahu a hladím ji po tváři, po čele a na špičce čumáku. Lehce ohne svůj krk a najednou do mě nervózně strká hlavou. Pak udělá krok dozadu a koutkem oka mě sleduje. Hlavu má nataženou směrem k obloze.

„Neublížím ti,Amiro, měsíční princezno. Pojď sem,“ říkám jí s nataženou dlaní.

Dál pobrukuju svou melodii a Amira po chvíli zavrtí hlavou, přijde znovu ke mně a dovolí mi, abych ji pohladila.

„Tak je to dobře, jsi hodný kůň,“ říkám jí a hladím ji na krku.

Kousek po kousku přejíždím prsty po jejím hřbetě, po bocích a jednu ruku nechávám položenou na její zádi. Druhou ruku posouvám dolů po její zadní noze.

Kapitola 8

Kopytem sotva stojí na zemi. Necítím žádnou ránu nebo otok dokud nedojdu k její spěnce. V tu chvíli ohne nohu a odchází ode mě, opět ve střehu. Znovu ji začnu povzbuzovat. Přijde zpátky ke mně a já ji přemlouvám, dokud neohne koleno a nenechá mě chytnout jí za spěnku a zvednout kopyto. Po několika pokusech povolí a položí svou spěnku do mé dlaně. Myslím, že nikdy nebyla okovaná. Uprostřed střelky jejího kopyta je zaražený ostrý kámen. Podaří se mi ho opatrně vytáhnout. Klisna překvapením lehce vykopne, takže pustím její kopyto. Vystřelí pryč a pobíhá dokola. Pak zpomalí do klusu. Je udivená z toho, že může chodit bez kulhání. Vrací se ke mně a dýchá mi na krk, já ji hladím po hřbetě a jsem ráda, že jsem jí mohla pomoct. Potom zase odbíhá a kluše ke stromům. Otočí se na mě, jako by mi říkala, ať jdu za ní. Pokračuje dál a tu a tam na mě počká, abych ji dohnala. Opouštíme oblast plnou stromů a skal, která je pravděpodobně jejím teritoriem. Pak se přesouvá za mě a tlačí mě do zad, abych šla dopředu. Po překonání stěny tamaryškových větví se ocitám na okraji pouště z písku a malých kamenů. Když jí naznačím, aby šla dál po cestě se mnou, zavrtí hlavou a ustupuje dozadu. Pak se najednou postaví na zadní, jako by se chtěla rozloučit, a odkluše zpět do svého teritoria. S těžkým srdcem jsem se dívala, jak odchází, dokud mi nezmizela z dohledu. Dlouze si povzdechnu a říkám si, proč mě dovedla tak daleko a pak mě tu nechala samotnou. Když se otočím zpět na panorama přede mnou, překvapením vykřiknu. V dálce v poušti totiž vidím stopy lidského osídlení. Musí to být to údolí s kláštery!

Kapitola 8

Vzpomínám si, co mi o koptských klášterech v údolí vyprávěl strýc Maroun, manžel tety Wadihy. Tisíce křesťanů, kteří prchali před pronásledováním Římanů v třetím a čtvrtém století, hledali útočiště tady ve Vádí Natrun. Dokonce i Marie, Josef a Ježíšek, kteří prchali před vojáky krále Heroda na cestě do Káhiry. Toto údolí se stalo rodištěm křesťanského mnišství. Vyhnanci žili v jeskyních, které v této oblasti převažují a přežívali díky skromným přírodním zdrojům z několika okolních oáz. Později vystavěli kláštery, aby zde v tajnosti mohli praktikovat své vyznání. Kláštery odolaly mnoha invazím i morové epidemii ve 14. století. Dnes už fungují pouze čtyři z nich a stále v nich žije zhruba 200 mnichů, kteří jdou ve šlépějích poustevníků Starého zákona a chodí se do pouště modlit a meditovat... Směrem z východu na západ je to klášter sv. Makaria (Abu Maqar), klášter sv. Bišoje, klášter Syřanů (Deir el-Suryan) a klášter Římanů (Deir al-Baramus). Kláštery jsou od sebe navzájem vzdáleny několik kilometrů, ale každý z nich je soběstačný. Mají opevněné hradby, které je chránily před nájezdy beduínů ve středověku.

Kapitola 8

Jdu po okrovém písku smíchaném s kameny, který mě odděluje od nejbližšího kláštera. Pak přicházím k nějaké vesničce. Z dálky poznávám obrysy zahrad a domů z hliněných cihel. Procházím úzkými uličkami, které mě brzy dovedou ke vchodu do kláštera, kde vládne naprosté ticho. Chvilku zaváhám, než se odvážím vstoupit do opuštěného dvora lemovaného palmami. Proč nevidím žádné známky života? Počkat. Pokud si dobře vzpomínám, tak když se zrovna mniši nevěnují čistě náboženským záležitostem, tráví svůj čas prací, pletením rohoží a košů, lisováním olivového oleje, pěstování zeleniny a dalším činnostem. Možná se právě všichni modlí a já jen přišla v nesprávný čas. Musím přece najít někoho, kdo mi pomůže!

Jdu dál do dvora. Vidím pět kaplí. Jedna z budov obzvláště upoutala mou pozornost a tak jdu k ní. Jsem ohromena prostou krásou její architektury. Oblouky a kupole skromné výšky a velmi jemného vzhledu. Stavba má stejnou barvu, jako pouštní písek. Projdu otevřenými dřevěnými dveřmi a ocitnu se v mírném

Kapitola 8

oparu, kterým prochází paprsky světla prosvítajícího skrze drobné otvory ve stěnách a kupolích. Obdivuju kulaté stěny a stropy zdobné náboženskými freskami. I když nejsem věřící, jsem ohromena duchovní sílou, která z tohoto místa vyzařuje...

Pak si všimnu prachem pokrytých pánských sandálů vedle vchodu. Z úcty k místnímu zvyku si sundám boty a pomalu jdu do zadní části kostela, do chóru. A v tom si všimnu černé postavy ležící na zemi u velkého kamenného oltáře. Musí to být mnich, kterému patří ty sandále. Leží na studené podlaze po způsobu prvních křesťanů. Nemůžu se ubránit myšlence, že tato modlitební poloha se velmi podobá té muslimské. Neodvážím se ho vyrušovat a tak zůstanu stát pár metrů od něj a čekám, až vstane. Zrovna v ten moment se moje břicho rozhodne nahlas zakručet. Zvuk přerušil ticho v kostele a polekal nebohého ležícího mnicha. Tolik se stydím, že nevím, co mám dělat!

„Pa... Pardon, Abouna, nechtěla jsem vás vyrušit...“

Kapitola 8

Mnich se protáhne, vstane a pokřižuje se před velkým koptským křížem a ikonami na oltáři. Pak se pomalu otočí ke mně. Má dlouhý černý plášť a hustý černý plnovous. V přítmí kláštera jsou pod jeho hustým obočím vidět jen výrazné zelené oči.

„Během Lentu jsou návštěvy v klášteře svatého Bišoje zakázané. Neviděla jste ceduli u vchodu?“

Cítím se, jako bych ve škole dostala otázku, na kterou jsem se nenaučila... Snažím se zadržet přívaly slz a zamumlám:

„Já...já totiž...“

Mnich zavrtí hlavou a odchází směrem k východu.

„Vyprovodím vás ven. Můžete se vrátit, až skončí Lent.“

„Ale otče, Abouna, měla jsem nehodu na skútru, ušla jsem spoustu kilometrů, nespala jsem a objevila jsem jeskyni s malbami egyptských bohů a hieroglyfy, musí být

Kapitola 8

velmi stará. Jsou tam také staré rukopisy, musím o tom informovat univerzitu, ale rozbil se mi telefon!“

Po těchto slovech mnich ztuhne, otočí se a probodne mě svýma podivně zelenýma očima se zlatými flíčky.

„Nikomu jsi o tom neřekla?“

Zavrtím hlavou a znovu mi zakručí v břiše. Nohy se mi skoro podlamují. Potom mnich přijde ke mně a s očividnou váhavostí mě chytne za loket a pomáhá mi chodit.

„Já jsem bratr Zachariáš. Odvedu tě do refektáře, kde se můžeš najíst. Nemáme tu žádný telefon. O svém objevu řekneš jenom mně.“

Nechám se odvést, jsem příliš slabá na přemýšlení. A příliš slabá na to, abych zahnala obraz zlověstných očí kobry, který se mi promítá do očí bratra Zachariáše...

- 9 -

Kapitola 9

Jako odpověď na moje překvapení z toho, že jsme po cestě do jídelny nepotkali žádné další mnichy, se mi dostalo vysvětlení poučným, téměř pohrdavým tónem.

„Mí bratři se nyní zdržují ve svých celách. Lent je dlouhá cesta askeze a modliteb, která předchází Velikonoce, kdy vítáme a oslavujeme znovuzrození... Během těchto čtyřiceti dní nám půst pomáhá očistit se, odložit naše břemena a pomáhá nám znovu si uvědomit, co je důležité.“

Doufám, že se nebudu cítit provinile, když se před ním budu cpát jídlem! Naštěstí mě nechá samotnou u stolu pod klenutou střechou poněkud strohého klášterního refektáře. Před sebou mám talíř, sklenici a džbán vody. Nacpu do sebe kus chleba, kozí sýr a datle, které mi bratr Zachariáš štědře nabídl. Cítím se tak dobře. A teď bych si nejspíš měla trochu zdřímnout. Ale když přijde zpátky a nese velkou tašku z kozí kůže a hůl, uvědomím si, že spánek bude muset počkat...

Kapitola 9

Čím to je, že neprotestuju? Je to jeho magnetizující pohled, síla autority, která z něj vyzařuje, nebo pocit, že mu něco dlužím za jídlo, které mi dal? Vůbec se mi nechce jít zpátky do jeskyně, kterou jsem objevila, ale mám pocit, že nemám na výběr. Utěšuju se tím, že čím dřív to budu mít za sebou, tím dřív odsud můžu odejít...

Cesta se mi zdá nekonečná a každou vteřinu se bojím, že zabloudím... Cítím, jak se mi do zad vpaluje tajemný pohled bratra Zachariáše a jen těžko se zbavuju neklidu, který ve mě způsobuje. Myslím, že jsem našla to suché vádí. Odstrčím větve a keře stranou a vstoupím. Ale pak zakopnu, kloužu se dolů po zadku a skončím v malé houštině. Jako zjevení se přede mnou objeví měsíční princezna. Zaplavují mě vlny radosti. Mohla bych tu zůstat a zírat na to krásné stvoření celé hodiny. Pak mě ale hrubě popadne něčí ruka a nutí mě vstát. Klisna sklopí uši a jde výhružně dopředu směrem k mnichovi, jako by mě chtěla chránit. Bratr Zachariáš zvedne svou hůl, praští s ní o větve mezi ním a klisnou a zakřičí:

Kapitola 9

„Jdi pryč! Zmiz odsud!“

Klisna neustupuje a tak se mnich rychle zohne, zvedne kámen a vší silou ho po ní hodí. Klisna zařehtá bolestí a uteče pryč. Šílím vzteky. Vstávám, abych se postavila mnichovi.

„Hej! Nechte ji být, nic vám neudělala! Chcete ji snad ukamenovat jako nějaký barbar?“

Nenávist v jeho očích mi zmrazí krev v žilách. Ale během vteřiny se mu podaří jeho výraz uklidnit a tváří se teď téměř důstojně.

„Tento divoký kůň ničí pole, na kterých tak tvrdě pracujeme. Je mou povinností ho odhánět. Pojď, půjdeme dál.“

Spolknu svůj hněv a pokračuju údolím dál. Dorazili jsme ke vchodu do malované jeskyně. Bratr Zachariáš pokládá svou tašku na zem a vytahuje velikou svítilnu. Než tašku zavře, všimnu si něčeho, co se podobá velké vysílačce. Že by měl satelitní telefon? Pokud se mi to nezdá, tak mi

Kapitola 9

mohl alespoň nabídnout, ať zavolám mojí rodině a řeknu jim, co se stalo! Moji rodiče jsou sice na Havaji a oslavují dvacáté výročí svatby, takže by pro mě nebylo zrovna snadné přijet sem pro mě, ale to on vědět nemusí. Takhle se to prostě nedělá, nemůžu tomu uvěřit! Nemám ale čas mu cokoliv říct, protože už vešel dovnitř do chodby...

Jdu za ním. Došli jsme k části, kde se musíme plazit, ale teď je to mnohem snadnější, protože nás vede silné světlo jeho svítilny. Už jsme u schodiště vytesaného do kamene. Mnich si vezme latexové rukavice a řekne mi, abych tady počkala, než si jeskyni prohlédne. Jsem smutná z toho, že nemůžu znovu obdivovat krásné fresky, ale nemám nad tím mužem žádnou moc. Zatímco mnich podle mého podrobného popisu znovu objevuje to, co jsem já našla, dívám se na malovanou kobru. Hloubám se ve své zášti a přijde mi to jako celá věčnost... Pak ze zvědavosti pohladím malované šupiny. Malba je trochu popraskaná a na prstech mi zůstává velmi slabá vrstva pigmentu. Soustředím se na detaily uměleckého díla. Každá šupina byla velmi pečlivě namalována. Objevila jsem

Kapitola 9

nějaký reliéf. Přirozený tvar skály podtrhuje trojrozměrný efekt. Žebrovaný, zvětšený krk. Pečlivě vytesané zuby. Mé prsty se přesouvají k oku, které se velmi podobá oku mnicha. Pod hadí zorničkou cítím jiný materiál. Otřu to místo prstem o něco silněji a barva se začne odlupovat. Pod ní se skrývá nějaká tvrdá obezdívka. Celá roztřesená odloupnu nehtem zbytek barvy, pod ní vidím bronzový trojúhelník s nepravidelnou základnou, jako by jej někdo odlomil. Nehtem se mi podaří ho vytáhnout a rychle si ho strčím do kapsy u kalhot. Na schodech už se totiž objevuje světlo baterky. Bratr Zachariáš přichází dolů po schodech, vrtí hlavou a něco mumlá. Zdá se být nespokojený.

„Nejlépe střežená tajemství se skrývají všem na očích... Co to znamená? Odhalí tyto dokumenty klíč?“

Aniž by mi věnoval pozornost, strká do tašky digitální fotoaparát a hned potom latexové rukavice... Jako by ho vyděsilo to, co viděl, odchází k východu a já nemám jinou možnost, než ho následovat.

Kapitola 9

Vede mě zpátky přes hory, až dojdeme k dlážděné cestě. Celou cestu neřekne ani slovo. Krátce na to mávne na oslí povoz. Vozka zastaví a políbí mnichovi ruku. Ten mu na oplátku požehná a požádá ho, aby mě odvezl k pouštní dálnici, abych mohla stopovat do Alexandrie.

Bi amrak, Abouna, k vašim službám, otče.“

Bratr Zachariáš mi stiskne rameno obrovskou silou a upře na mě své kobří oči.

„Ta jeskyně je na území mnichů. Chci, abys o tom místu s nikým nemluvila, dokud se nepomodlíme a místo znovu neprohlédneme. Dej mi své kontaktní údaje a já se ti ozvu, až přijde čas odhalit tento objev vědeckému světu. Zaručuju ti, že pak dostaneš svůj podíl pozemské slávy. Ale do té doby...“

Je pravda, co se říká. Zdání může klamat. Stiskne moje rameno ještě silněji, aby jeho výhružka byla jasná, ale jeho dobrosrdečný úsměv a kříž na krku jeho úmysl skrývá před zraky

Kapitola 9

dobrého vozky, jehož bezzubá ústa se zkroutí do spokojeného úsměvu. Polknu a rychle šplhám do zadní části vozu plné čerstvě ostříhané ovčí vlny, ze které kape lanolin. Přes nos si natáhnu límec košile, abych tolik necítila ten strašný smrad vycházející z vlny, pot vystrašeného zvířete. Má snaha je ale marná. Vůz se kodrcá po cestě a já se schoulím do klubíčka a brečím únavou a smutkem. Ztratila jsem telefon a skútr, psychopatický mnich mi ukradl můj objev a už nikdy neuvidím Amiru, měsíční princeznu...

I přes ten hrozný zápach jsem v měkké vlně musela usnout. Vozka mi s širokým úsměvem poklepává na hlavu, abych se probudila. Ukazuje mi kozí stezku pod pouštní dálnicí. Pěkně mu poděkuju a pokračuju dál. Snažím se bojovat s bolestí ve všech svalech těla. Uvědomila jsem si, že se vůbec nechci připojit ke kolegům v Alexandrii. Musím se vykoupat a zbavit se zápachu, který mi ulpěl na vlasech a oblečení. Potom se nacpu sladkými „pusinkami“.

Prvního řidiče, který mi zastaví na kraji dálnice, se ptám, jestli si můžu

Kapitola 9

půjčit telefon. Zavolám Johnovi, aby mě zachránil. V životě jsou chvíle, kdy musíte porušit své zásady. Pro jednou jsem ochotná přijmout pomoc od pohádkového prince...

- 10 -

Kapitola 10

Když jsem na kraji dálnice, kde jsem čekala, nastoupila do Johnova starého auta značky Simca 1000, ani nemrknul. Když ale spatřím svůj obraz v zrcátku spolujezdce, málem omdlím. Na hlavě mám tropickou džungli černých vlasů zacuchaných s ovčí vlnou a vypadám, jako by mě právě exhumovali. Vystrašila bych i tu nejděsivější mumii na světě! Chci na ten šílený obraz zapomenout a tak rychle začnu chrlit celé své dobrodružství. John mě ale přeruší a navrhne mi, abych mu všechno vysvětlila později, až se uklidním. Řekl mi, že samozřejmě informoval tým archeologů v Alexandrii o tom, proč jsem nedorazila. A také o tom, že si od někoho ze studentů vypůjčil horolezecké vybavení. Chce najít zbytky mého skútru a pokusit se ho opravit.

„Cítím se kvůli tvojí nehodě hrozně, Leylo. Nikdy jsem ti neměl nabízet, že ti skútr opravím...“

I když jsem mu několikrát řekla, že to byla moje chyba, že jsem neměla sjíždět z dálnice, John pořád trval na tom, že za to může on. Jelikož to vypadá, že

Kapitola 10

je tím posedlý, vzdám to a snažím se ho co nejlépe navigovat k místu, kam skútr dopadl. Když zaparkujeme na kraji silnice a John uvidí skútr dole v propasti, zavrtí hlavou.

„Mohla jsi umřít a byla by to všechno moje vina!“

„No... Žiju a jsem v pořádku. Chceš, abych šla s tebou dolů pro ten skútr?“

„V žádném případě ti nedovolím, abys zase dělala něco nebezpečného!“

Dobře! Nechám toho skauta, ať to udělá sám. Sleduju, jak vytahuje lana, připevňuje je a leze dolů. Nejdřív vyzvedává moji helmu a všechny další věci, které jsem nechala na skalnatém výběžku, na který jsem spadla. Pak leze dolů na dno propasti, kde leží můj rozbitý skútr. Přivazuje ho na lano, opře se pevně nohama o zem a svalnatýma rukama ho táhne nahoru. To teda koukám... Stačí, když skútr chytnu a přetáhnu přes okraj silnice a pak počkám, až se můj zachránce vrátí, a pomůžu mu nacpat tu hromadu šrotu do auta.

Kapitola 10

Při práci se naše těla o sebe několikrát otřou, z čehož jsem trochu v rozpacích. Po zádech mi běhá mráz a cítím jeho kolínskou. Prostě božské. Potají se na děj dívám. Je tak vážný, tak odhodlaný a tak... přitažlivý. Jeho vlasy jsou celé rozcuchané a umaštěné a když se postaví, odhrne si pramen vlasů z očí hřbetem ruky a podívá se na mě svýma očima modrýma jako jižní moře, chci tu najednou zůstat, vklouznout do jeho náruče a...

Ale místo toho jde ke straně spolujezdce a otevře mi dveře jako opravdový gentleman. S těmi představami musím přestat! Naskočím do auta a vyrážíme na cestu do Káhiry. Nenápadně otevřu okno, abychom se neudusili mým zápachem a předstírám, že spím, abych před Johnem schovala, jak se kvůli němu cítím. Musela jsem tvrdě usnout, protože když otevřu oči, tak auto zastavuje v jedné ze slepých uliček Káhiry.

John mě nechává, abych se probrala sama a zmizí ve dveřích jedné z budov. Za pár minut se vrací s vřelým úsměvem.

Kapitola 10

„Napouštím ti vanu a nachystal jsem ti ručníky a čisté oblečení. Svoje, ehm... špinavé oblečení můžeš dát do igelitového pytle. Já mezitím vezmu tvůj skútr do servisu tady vedle. Je to ten první na pravé straně. Koupelna je nalevo. Chovej se prosím jako doma. Nebudu tě rušit.“

Už teď vím, co mi teta Wadiha řekne, až jí to budu vyprávět:

„Vidíš, říkala jsem ti to. I když jsi mladá, silná a nezávislá mladá žena, tak je někdy dobré mít někoho, na koho se můžeš spolehnout. Určitě je to hodný chlapec. Pozvi ho k nám na večeři!“

Nehodlám ho ale nechat na pospas křížovému výslechu mojí tety. Alespoň prozatím... Pro teď Johnovi poděkuju a utíkám nahoru po schodech do jeho bytu. Opravdu se těším, až budu zase čistá. Zabouchnu za sebou dveře a ocitnu se v pěkném obývacím pokoji s pohodlným gaučem, a orientálním konferenčním stolkem. Poličky na knihy jsou napěchované romány a knihami o archeologii. Stůl vedle okna

Kapitola 10

určitě používá k práci. Jsou tu další knihy, moderní počítač se skenerem a tiskárnou a studijní sada archeologických pokladů: štětce, mini krumpáče, měřící nástroje, mikroskop, poznámkové bloky a spousta krabic, sít, zkumavek, sklíček, kleští a podobně. Očividně je do toho opravdu zapálený a to je vzrušující. Dobře, nebudu mu přece prohrabávat celý byt, to by bylo opravdu neslušné. Otevírám dveře. Myslela jsem, že do koupelny, ale nakonec je to jeho ložnice. Celá v rozpacích je rychle zase zavřu a otevírám vedlejší dveře, které už opravdu vedou do koupelny. Vypnu vodu a všimnu si ručníků položených na stoličce a taky náhradního oblečení. No teda, velké tričko a dlouhé běžecké kraťasy. Cože? Na chvíli jsem se bála, že jsem narazila na oblečení jeho přítelkyně, ale pak se podívám na umyvadlo a jsem zase v klidu. Jen jeden holící strojek a jeden kartáček. Pokrčím rameny a zasměju se svým směšným myšlenkám. Pak se svléknu a s radostí vklouznu do osvěžující horké vany...

- 11 -

Kapitola 11

Sedím se zkříženýma nohama na pohovce a s neskrývaným potěšením si vychutnávám meze, které John koupil na večeři. Nemůžu uvěřit tomu, jak je pozorný. Taky uklidil a převlékl se a teď jsme pohodlně usazeni v jeho obývacím pokoji. Pojídáme výborné sýrové rolky a pečivo z listového těsta plněné masem a zeleninou. Přitom si podíváme o mé nehodě, o životě a o našich zájmech. Je fajn, že se můžeme víc poznat také mimo školu. Když začnu mluvit o Amiře, tak zjistím, že má také rád koně.

„Je to čest potkat takovou princeznu,“ řekne zasněně.

„Díky za kompliment!“ provokuju, „ale já jsem dcera obyčejného lidu!“

„Já mluvil o té klisně! No... Ale ty taky nejsi nejhorší,“ dodává rychle. „Chci říct, že ti důvěřoval divoký arabský plnokrevník. To je opravdu vzácnost, jsou velmi hrdí a není snadné je zkrotit. Víš, jakou legendu si vyprávěli egyptští jezdci? Alláh vytvořil koně z poryvu větru.

Kapitola 11

Tohoto syna větru dal člověku a řekl mu: ‚Jeď a na jeho hřbetě poznáš, jak chutná štěstí, které tě čeká v ráji.‘ “

Amira je dcera větru a měsíční princezna... Moc ráda bych ji znovu viděla!“

Na chvíli zůstaneme potichu, ztraceni v pohádce. Chci se ho zeptat, jestli by se mnou nejel na víkend k rodičům. Mohla bych mu ukázat oázu, kterou můj otec předělal na ptačí rezervaci a kterou lze překonat pouze pěšky, na lodi nebo na koni. Nemůžu se ale přimět to udělat. Možná proto, že bych musela překonat směšné ptačí přezdívky jako „moje kačenka“ nebo „moje kuřátko“, a to před Johnem. Ta chvíle ticha se nad námi vznáší jako hejno holubů. Pak se John najednou plácne do čela, odejde ke stolu a otevře šuplík. Vytahuje starý mobilní telefon a podává mi ho.

„To je můj starý telefon. Už ho nepotřebuju. Pokud chceš, můžeš si ho nechat... Myslím, že jsi říkala, že se ti po nehodě podařilo zachránit sim kartu.“

Kapitola 11

„Měla by být v mých kalhotách. Půjdu pro ni. Jsi moc hodný.“

Když se vrátím z koupelny, tak se na mě John dívá starostlivým pohledem. Asi se tvářím podivně.

„Copak je, nenašla jsi ji?“

„Ano, našla, ale našla jsem taky tohle. Málem jsem na to zapomněla,“ řeknu a podám mu kovový trojúhelník, který jsem našla pod malovaným okem kobry a strčila si ho do kapsy. „Co myslíš, že by to mohlo být?“

John si otře ruce a pak vstane a jde směrem ke mně. Chytne trojúhelník mezi prsty, podrží ho u lampy a pak překvapením zvedne obočí.

„Všimla sis těch vyrytých znaků?“

Okamžitě zapomínáme na naši večeři a soustředíme se na záhadný trojúhelník. John udělá místo na stole a položí trojúhelník na osvětlený tác pokrytý plastovou fólií. Vytáhne druhou židli pro

Kapitola 11

mě a podává mi štětec. Beru si trojúhelník a odstraňuju zbytky barevných pigmentů, drobných částeček prachu a úlomků skály. Přidržuju ho jemnými kleštěmi a očistím ho i z druhé strany. John sroluje plastovou fólii do trychtýře a nečistoty nasype do zkumavky.

„Můžeme je analyzovat v univerzitní laboratoři.“

Pak John položí trojúhelník na tác vedle pravítka a pořídí svým supermoderním telefonem snímky přední a zadní strany. Nahraje snímky do počítače a pak chvíli sedí a sklesle se dívá na obrazovku. Pak řekne:

„Rozbité... Promiň.“

„Prosím?“

„Je to součástí něčeho většího. Kdybych měl celou tu věc, tak bych možná rozluštil, co je tam vyryté. Kromě těch geometrických tvarů jsou tady totiž také řecká písmena, ale v tomto uspořádání nemají žádný význam.“

Kapitola 11

Věděla jsem, že jsem si měla vybrat studium staré řečtiny místo hieroglyfů! Ale pokud to umí alespoň jeden z nás... Intenzivně se zamyslím.

„Promiň, že jsem takový fanoušek faraonů a podobně, ale mohl by ten trojúhelník být vrchol pyramidy?“

John píše na klávesnici jako virtuos a dělá prudké pohyby myší. Otevře fotografie pyramid v Gíze a trojúhelník umístí na vrchol.

„Ne, úhel vrcholu je totiž přesně 36 stupňů. Je mnohem užší než pyramidy a... 36 stupňů? To nemůže být náhoda. Pokud se ovšem šeredně nepletu...“

Ach jo, je na mě moc rychlý... Pomocí několika kliků myši změří rozměry trojúhelníku a umístí ho na pěticípou hvězdu. Buď je kouzelník, nebo jsem v geometrii úplně ztracená. Když uvidí můj bezradný výraz, zeptá se:

„36 stupňů, pentagram, Pythagoras, zlatý řez. Nic ti to neříká?“

Kapitola 11

„Nikdy jsem nebyla moc na matematiku, promiň. Pochopila jsem jen to, že ten trojúhelník je součástí nějaké skládačky, pravděpodobně pěticípé hvězdy, a že jsou na něm vyryté nesrozumitelné symboly. Máme jen jednu část té hvězdy a myslím, že ty ostatní dílky rozhodně nebyly schované za malbou hada v jeskyni. To bych je cítila. Takže ty ostatní dílky jsou někde jinde. A dokud se nám nepodaří zrekonstruovat celou skládačku, ničemu neporozumíme a náš trojúhelník bude asi tak užitečný, jako je jedna ponožka bez druhé! Ó moudrý muži, víš, kde by mohly být ostatní dílky hvězdy?“

„Ne,“ odpovídá génius, „ale pokusím se to zjistit. Nic neslibuju.“

Zatímco se John věnuje počítači, chodím po obývacím pokoji, přejíždím rukou po hřbetech spousty knih na poličkách a vychutnávám si sladkou vůni starého papíru. Parfém, papír, pergamen, papyrus... Podvědomě mi to připomíná svitky ukryté ve výklenku v malované jeskyni, které si bratr Zachariáš odnesl. Kdybych si je jen

Kapitola 11

nechala! John by dokázal rozluštit, co na nich bylo napsáno, protože zná starořečtinu. Možná bychom dokázali porozumět celé této záhadě! Zaplaví mě vlna frustrace a najednou se mi chce vzít tetin karamel a strhat z těla toho mnicha všechny chlupy. Ta představa mě rozesměje a John přestane pracovat a ptá se mě, čemu se tak směju. Když skončím s vysvětlováním, tváří se vyděšeně.

„Mučení karamelem... Nikdy jsem neslyšel o ničem tak sadistickém! Slib mi, že jestli se na mě někdy budeš zlobit, tak mě nebudeš voskovat!“

Samozřejmě že ne. A taky nevím, proč bych se na něj zlobila. Ale představa toho, že bych ho měla ve své moci a ležel by přede mnou skoro nahý, ve mě vyvolá příjemně lechtavý pocit. Rychle tu myšlenku zaženu, protože je nevhodná a rozptylující a snažím se soustředit na to, co je důležité: svitky. Kdyby tak existoval způsob, jak je ukrást a nenechat se přitom chytit bratrem Zachariášem!

- 12 -

Kapitola 12

„Leylo, pojď rychle sem!“

He? Zatímco John pokračoval v práci, usnula jsem na sedačce, a tak chvíli mi trvá, než se proberu. Vstanu a posadím se vedle něho. Vypadá, jako by byl v transu.

„Snímek trojúhelníku jsem poslal studentům řecké archeologie z univerzit po celém světě. Někdo se mě snaží naléhavě kontaktovat na Skypu.“

Než dojdu k Johnovi, na obrazovce se objeví mladý, tmavovlasý kluk.

„Prosím, poslouchejte mě pozorně, nemáme moc času. Jmenuji se Battushig a mám pro vás velmi důležité informace. Tady v Mongolsku poblíž pohoří Altaj jsem spadl do ledové trhliny a objevil koně zamrzlého v ledu a taky kovový váleček, který jsem použil jako cepín. Díky mému koni Altaïrovi mě moji lidé zachránili.“

Připadá mi to jako špatný vtip, ale Battushig pokračuje ve vyprávění a tón jeho hlasu je zcela vážný.

Kapitola 12

„Ulánbátarská Akademie věd zřídila u trhliny dočasnou laboratoř. Vědci zjistili, že ten kůň tam byl zamrzlý skoro 2 400 let. Potom našli v ledu zamrzlého i jezdce. Měl na sobě brnění, které nosili jezdci z řecké armády té doby. Ale pak převzala velení společnost Hannibal Corp a všechny ‚objevy‘ odvezli v chladících letadlech do kryogenického centra v Massachusetts ve Spojených státech. Bývalý student naší univerzity, který tam pracuje, mi řekl, že ten jezdec u sebe měl směnku a vojenskou propustku podepsanou generálem Ptolemaiem z roku 326 př. n. l. ...“

„Ten Ptolemaios, který se stal egyptským faraonem?“ Ptám se najednou, protože tahle část mě zaujala. „Mimochodem, my jsme John a Leyla.“

„Přesně, ale to není všechno. Potkal jsem jednoho člověka, jmenuje se John Fitzgerald Hannibal. Ještě teď mi z něj běhá mráz po zádech. Přiletěl do Mongolska ve svém soukromém letadle, aby si vyzvedl ten váleček, který jsem použil jako cepín. Prý aby ho osobně odvezl do laboratoře v

Kapitola 12

pohoří Altaj. Ve skutečnosti si ho ale nechal pro sebe. Věřte mi, ten muž je velmi mocný a nebezpečný.“

„Co bylo v tom válečku tak důležitého?“

„Druhý váleček vyrobený z kosti, na kterém byla vyryta zašifrovaná zpráva. Díky ‚síti‘ se podařilo mě, mé...mé kamarádce Salonce a profesoru Temudjinovi z naší univerzity zprávu rozluštit. Ale až po tom, co ho Hannibal odvezl pryč. Předpokládám, že teď už taky ví, co ta zpráva znamenala: ‚Koni Alexandrův, neporazitelný na tvém hřbetě ponese hvězdu síly nesmrtelné‘. Podle všech důkazů, které se nám podařilo získat, usuzujeme, že ta zpráva hovoří o Alexandrovi Velikém a jeho koni Bukefalovi. Ale také zmiňuje pěticípou hvězdu, pečeť moci, díky které byl Alexandr neporazitelný.

„Pěticípá hvězda vyrobená z kovu s vyrytými symboly?“ ptá se John.

„Ano, chytáš se rychle. Ten zamrzlý jezdec měl u sebe kovový trojúhelník s vyrytými symboly, část pěticípé

Kapitola 12

hvězdy. Leylo, ten trojúhelník, který jsi našla v jeskyni, je také součástí té hvězdy. Podívejte se na fotku, kterou jsem vytvořil s pomocí Johnova snímku: perfektně zapadá do rozbité hvězdy. A teď má ten váleček Hannibal...“

„Nechápu, co chce Hannibal dělat s úlomky té hvězdy, Battushigu.“

„Chce najít chybějící části pečeti všemocnosti, které Ptolemaios svěřil jezdcům. Prý je odvezli ‚velmi daleko‘. První úlomek se našel v Mongolsku, druhý v Egyptě a kde jsou ostatní, to nevím. Ale pokud je najde John Fitzgerald Hannibal, který má k dispozici zpravodajskou síť, ohromné finanční prostředky a navíc nejvyspělejší technologii, tak je dokáže spojit dohromady a hvězdu znovu ukovat. Pak bude tak silný a neporazitelný, jako jeden z největších dobyvatelů – a diktátorů – na světě!“

„Ale jak ho můžeme zastavit?“

„Nesmí je získat! A to začíná u dílku, který máte vy. Dokážete najít bezpečné místo, kde ho co nejrychleji schováte?“

Kapitola 12

Se strachem v očích se díváme jeden na druhého. Pokud je Hannibal jako pavouk, kterému se podařilo infiltrovat všechny sítě moci a informací, jak dokážeme uniknout z jeho pavučiny? V tu chvíli zazvoní na sedačce telefon, který mi půjčil John. Je v něm moje sim karta. Běžím k němu a John mi říká, ať hovor přepnu do reproduktoru. Ozve se vážný a sebevědomý mužský hlas.

„Dobrý den, Leylo. Tady John Fitzgerald Hannibal. Máte u sebe předmět, který je mezi sběrateli, jako jsem já, velice žádaný. Nabízím vám za něj jeden milion dolarů.“

Jsem jako ochromená, nedokážu říct ani slovo. Jak mě našel? Jak ví, že mám ten trojúhelník? A nabízí mi za něj milion dolarů!

„Má drahá,“ pokračuje Hannibalův hlas, „je to nabídka, která se prostě neodmítá. Přesně za tři hodiny předáš ten předmět bratru Zachariášovi, který ti na oplátku předá kufřík s penězi. Jinak...“

Kapitola 12

A zavěsí.

Tvář Battushiga na obrazovce vypadá opravdu zoufale. Zatíná pěsti.

„To jsem měl vědět. Musí mít utajené informátory jako americká agentura NSA, kteří sledují veškerou komunikaci, během které padne jméno Alexandra Velikého. Leylo, Johne, ten muž je nebezpečný. Je ochoten udělat cokoliv, aby ty úlomky získal. I to nejhorší, co si můžete představit. Nechci ani pomyslet na to, co by mohl udělat vám a vaší rodině, pokud neuděláte, co říká. Obávám se, že nemáte na výběr. Budete muset udělat, co chce. Prosím vás, neriskujte...“

- 13 -

Kapitola 13

Po cestě se soustředím na svůj vztek. Ten člověk, Hannibal, má nezměrnou moc a může si naprosto beztrestně dělat, co chce. John a Battushig mi vysvětlili, že nikdo, ani místní policie nebo americký velvyslanec, by mě nebral vážně. Nesnáším diktátory. Ale stejně jako ostatní diktátoři je i Hannibal nakonec jenom člověk. Musí mít nějaké slabé místo. Musím ho jen najít a použít ho proti němu. Ale do té doby se mu musím podvolit. Chce se mi z toho křičet. John, pragmatik za všech okolností, dal trojúhelník do krabičky a tu zabalil do malého baťohu spolu s lahví vody a pár dalšími věcmi. Od odjezdu z Káhiry se tváří ponuře a neřekl ani slovo.

Klášter svatého Bišoje vypadá za svitu Usira, nočního slunce, tajemně. Pod sametovou oblohou posetou chladnými hvězdami se tichá budova zbarvuje do popelava a kolísá mezi šedou a matně stříbrnou. Čekáme na signál v temnotě klášterního nádvoří. Najednou se z prázdnoty jako duch zhmotní postava. Potlačím v sobě výkřik. Poznávám bratra Zachariáše, ozvěnu jeho kroků dusí hlína.

Kapitola 13

„Přinesli jste to, oč jsme vás žádali?“

Z jeho ledového, hrozivého hlasu mi běhá mráz po zádech. John přikyvuje a ukazuje na svůj baťoh. Bratr Zachariáš po něm hodí pohledem ostrým jako skalpel, ale John neustupuje a jeho pohledu neuhýbá. Mnich nám pokyne, abychom šli za ním. Přecházíme dvůr, přičemž míjíme kostel Panny Marie a jídelnu. Pak jdeme nahoru po úzkém schodišti a pohlcuje nás tma. Z hrobového chladu mi vstávají chlupy na krku. Nebo by to mohlo být strachem. John zapne funkci svítilny na svém telefonu a o chvilku později rozsvítí svítilnu také bratr Zachariáš. Ten náhlý příval světla mě moc neuklidnil. Jdu dál za nimi do zaprášené, zatuhlé chodby. Když dojdeme ke dveřím, John se zeptá:

„Pane, tedy otče, je toto jeskyně, ve které se skrýval svatý Bišoj?“

„Ne,“ odpoví bratr Zachariáš otráveně, „tohle jsou jen sklepy na olej.“

Kapitola 13

„Ale neobjevili v těchto jeskynních v devatenáctém století rukopisy, které sem přinesli mniši prchající v osmém století před pronásledováním ze Sýrie a Bagdádu? Ty rukopisy, které Leyla našla v malované jeskyni a které jste si už určitě prohlédl, pochází ze stejného období?“

Bratr Zachariáš je zaskočen náhlým přívalem otázek. Na chvíli se zastaví a přeměří si Johna zelenozlatýma očima. Potom odpoví:

„Pochází z konce třetího století př. n. l. Proč se o to tak zajímáš?“

„Jak spolu souvisí tyto rukopisy a kovový trojúhelník, o který má pan John Fitzgerald Hannibal takový zájem?“

Mnichova tvář potemní a vypadá to, jakoby mluvil k neviditelné postavě stojící za námi.

„Bylo napsáno: „Nejlépe střežená tajemství se skrývají všem na očích...

Kapitola 13

Najednou se začne smát téměř démonickým smíchem. Ozvěna se odráží od stěn chodby.

„Ale Pane, považoval jsi mne za nehodného pochopení tvého poselství... sluneční svit! Ta hloupá děvka...“

Nenávist bratra Zachariáše mě zaplavuje jako žhnoucí láva. Je nebezpečnější než kobra. Jeho hněv a frustrace mě děsí natolik, že začnu Johna tahat za ruku a koktám:

„D... Dej mu ten trojúhelník, Johne, rychle!“

„Ne ne! Pokud vám pan Hannibal slíbil milion dolarů výměnou za trojúhelník, pak musíme tuto výměnu řádně dokončit! Pojďte za mnou!“

Nervózně pokračuje chodbou, až dojde k dřevěným dveřím zamčeným velkým klíčem. Zuřivě je otevírá.

„Chcete vidět jeskyni, kde se ukrýval svatý Bišoj? Trvám na tom. Prohlídka je zdarma! Zde visel řetěz, který si

Kapitola 13

připevnil k vlasům, aby neusínal při meditacích, když čekal, až mu Bůh sešle vidění... Vidění!!!“

Zase ten šílený smích. Pokračujeme za ním hlouběji do jeskyně. Bere černý kufřík a natahuje ruku. Na jeho zápěstí vidím vytetovaný černý kříž. Je to koptský kříž zdeformovaný mnoha zduřelými jizvami. Vypadá to jako skarifikace. Běhá mi z toho mráz po zádech. John z něj nespouští oči a vytahuje z batohu krabičku s trojúhelníkem. Pak ji pokládá do natažené dlaně mnicha. Mnich sevře krabičku v ruce a strká si ji do kapsy. Potom s rychlostí hada popadne kufřík, vyběhne z jeskyně, zabouchne nám dveře před nosem a zamkne nás uvnitř.

Jsem ochromená strachem, ale zároveň se mi ulevilo, že už nejsme vydáni na pospas tomu psychopatickému mnichovi. Obracím se na Johna s poněkud nepříjemnou myšlenkou. Když je takový sportovec, proč se nepokusil bratra Zachariáše zastavit pomocí juda, karate nebo třeba úderem hlavou, abychom tu nezůstali uvězněni jako idioti?

Kapitola 13

Jako by mi četl myšlenky, ukazuje mi John svůj telefon.

„Myslel jsem, že bude lepší ho nechat mluvit. Nahrál jsem jeho doznání.“

„Opravdu? A to nám má pomoct dostat se odtud ven?“

„Ne, ale můžeme to použít později. Pojď za mnou.“

John skloní hlavu a jde směrem k výklenku v jeskyni. Pak si před ním klekne. Otevře dřevěná dvířka, která vedou do druhého tunelu. Ten je mnohem užší, než ten první.

„Ve své době byli mniši vždy připravení na nejrůznější invaze. Nachystali si únikovou cestu, aby mohli z kláštera nepozorovaně uprchnout. Pojď prosím za mnou...“

„Tím pádem musel Zachariáš vědět, že tuhle únikovou cestu nakonec najdeme, ne?“

Kapitola 13

„Nejspíš. Zřejmě si myslel, že takhle bude mít dostatečný náskok na to, aby peníze ukryl na bezpečné místo. Co by člověk neudělal kvůli milionu dolarů...“

- 14 -

Kapitola 14

Po půl hodině svižné chůze dojdeme na konec nízké chodby a ocitneme se ve sklepení sousedního kláštera Deir el-Suryan. Jdeme nahoru po schodech vedoucích do opuštěné jídelny. Pak dojdeme na velké nádvoří. V nočním pološeru vidím dvě kostelní věže, nižší věž kasru, která střeží vchod do kláštera, bílou krychli s řadou malých otvorů. Spuštěný padací most mi připomíná hrady, které si šlechtici stavěli ve středověku. Z hradeb vyčnívají malé kopule s velkými kříži na vrcholcích. Další kaple. Kde tady ale najdeme živou duši uprostřed noci?

John jde směrem k jedné z kaplí zahalené drobnými světýlky, která poblikávají jako svíčky. Dveře jsou otevřené. Sundáme si boty a pokračujeme do lodi kostela a směrem k chóru – Khurus – za velkým klenutým průchodem. Okouzlená vzhlížím k freskám na stěnách a pak k polokupoli. Barvy v průběhu času vybledly, ale z maleb pořád vyzařuje určitá majestátnost. Všímám si podobností mezi těmito proroky, anděly, archanděly a svatými a egyptskými malbami v jeskyni. Jakoby zápal

Kapitola 14

věřících, ať už věří v cokoli, zůstával celé věky stále stejný. Následuje hrubý návrat do reality, když mě John bodne loktem do boku, čímž se mi snaží naznačit, abych se uklonila skupině mnichů ukrytých ve stínech na straně chóru.

„Odpusťte nám to vyrušení, bratři, nemusíte se bát....“

Bratr Kyrillos, vrchní mnich, si ve své skromné kanceláři vyslechl Johnovo vyprávění a podíval se na nahrávku na jeho telefonu. Potom zavřel oči a zamumlal nějakou modlitbu. Pak se zhluboka nadechne a střídavě se dívá na nás oba.

„Musíme okamžitě uvědomit našeho patriarchu, otce Tawadrose II. Bude vědět, jak rozhodnout o osudu bratra Zachariáše a jeskyně, kterou jste objevili. Dejte mi prosím váš telefon a počkejte tady na mě.

Před našima udivenýma očima odchází k velké ikoně, která vyobrazuje Krista na kříži, jeho matku Marii po pravé straně a po levé straně apoštola Jana. Prsty zatlačí na Kristovu zlatou svatozář,

Kapitola 14

nejjasnější část celého obrazu, a skrytý mechanismus posune dřevěný panel s ikonou na stranu a odkryje tak další místnost.

Zasněně zamumlám:

„Nejlépe střežená tajemství se skrývají všem na očích...“

Jakmile se stěna za bratrem Kyrillem zavře, John vstane a udělá pár kroků, aby si protáhl nohy. Zastaví se před ikonou a zadívá se na ni. Začne nahlas mluvit, jako na přednášce o byzantském umění.

„Kříž je spojením mezi nebem a zemí, šibenicí, která se stala stromem života z umučení a zmrtvýchvstání Krista, stojí na Golgotě, ‚místě lebky‘. V jeskyni leží lebka Adamova, vzor pro lidstvo, pod zemí pohřebené semeno, které musí zahynout, aby mohlo nést ovoce...“

John najednou vykřikne a běží ke mě s vykulenýma očima.

„Leylo, rychle, musíme odtud hned zmizet!“

Kapitola 14

„Co to do tebe vjelo?“

„Toto tajemství se skrývá ve stínech! Lebka má stejné logo ve tvaru písmene H, jako používá společnost Hannibal Corp! Bratr Kyrillos pro ně určitě pracuje taky!“

Pak se všechno stane tak rychle, jako když se písek sype z rozbitých přesýpacích hodin. Slyším nějaký zvuk, jako kdyby rychle přijíždělo auto. Paprsky světla se prodírají noční tmou a skrz okna místnosti a oslní nás. Ikona se dá do pohybu a z vedlejší místnosti se vrací bratr Kyrillos. Vyhrožuje nám automatickou pistolí.

„Měli jste tu věc dát bratru Zachariášovi. Ale vy jste nás chtěli přechytračit a on vás považoval za obtížný hmyz...“

Nerozumím tomu! Viděla jsem Johna, jak tu krabičku pokládá do dlaně bratra Zachariáše, ale teď ji po nás chce bratr Kyrillos? A proč je John pořád tak flegmatický?

Kapitola 14

„Kdo je ‚on‘? Váš patriarcha, nebo drahý John Fitzgerald Hannibal?“ řekne John chladně a pomalu se přibližuje k bratru Kyrillovi. „Jak se mu podařilo vás uplatit? Slíbil vám nějakou smyšlenou ochranu vašeho společenství? Pohřbil strašlivá tajemství, která jste chtěli před světem navždy ukrýt? Nebo si vás prostě koupil penězi?“

Mnich je znepokojen Johnovým přístupem a ustoupí o krok dozadu.

„Nemá smysl vzdorovat. Hannibalovi muži tady budou každou chvíli a postarají se o vás! Dej mi ihned ten pravý trojúhelník a nikomu se nemusí nic stát!“

Sleduju jejich duel, který je úplně mimo mě, a připadám si jako hloupá loutka. O jakém trojúhelníku to mluví?

John si sáhne do levé kapsy u kalhot a vytahuje stejnou krabičku, jako byla ta, co dal bratru Zachariášovi. Zatřepe s ní, trojúhelník uvnitř zarachotí a John pokračuje v chůzi směrem k mnichovi.

Kapitola 14

„Tohle je to, co chceš? Dobře, vyhrál jsi.“

Mnich váhavě natahuje ruku. Právě ve chvíli, kdy se chystá položit krabičku do mnichovy natažené dlaně, vystřelí John jako blesk. Nasadí mnichovi kravatu, ten vykřikne bolestí a upustí revolver. John mi hodí krabičku s trojúhelníkem a dál zápasí s mnichem, kterému se podařilo uniknout z jeho sevření a snaží se zvednout pistoli. John ho kopnutím zezadu do kolen srazí na zem. Pak ho uzemní jedinou ranou zezadu do krku. Za pokřiku rozkazů na nádvoří vyskakují z terénních aut ozbrojení muži. John mě chytne za ruku a táhne mě pryč z kanceláře směrem do zadní části budovy. Konečně jsem pochopila Johnovo chování. Byl tak podezřívavý, že dal Zachariášovi falešný trojúhelník! Velké riziko, pomyslím si, zatímco běžíme k zadnímu východu, kde objevíme malé nádvoří obehnané stěnou. Pár metrů od nás vidím úzké schodiště vytesané do stěny, tak rychle běžíme k němu. Už jsme skoro nahoře, když nás najednou zaplaví silné světlo reflektoru a slyšíme ledový hlas:

Kapitola 14

„Nehýbejte se. Jste obklíčeni. Dejte ruce nahoru a pak za hlavu.“

Vidím, jak směrem k nám běží stíny. Srdce mi buší jako o závod. Popojdu o jeden schod dál, ale zastaví mě kulka, která narazí do skály před mojí nohou. Dobře, chápu. Pomalu začnu dělat to, co po nás chtějí. Nejdřív se ale podívám na Johna a pak na okraj stěny. Máme skočit?

- 15 -

Kapitola 15

Skočíme přes okraj stěny. Přitom všude kolem nás létají kamenné úlomky. Běžím za Johnem přes písek a kamení směrem ke stromům pod námi. Svah je stále strmější. Vede nás směrem k útesům, které vypadají poněkud hrozivě. Slyším přibližující se kroky a tiše se modlím k měsíci tak úzkému a špičatému jako dýka, kterou používali asasíni, perští zabijáci z 11. století. Kdybych jen měla nějakou zbraň! A kdybych věděla, jak ji použít! John mi tiše pokyne, abych běžela jedním směrem, zatímco on běží na druhou stranu. Utíkám dál a kličkuju mezi stromy a skalami. Mí pronásledovatelé mě ale na tomto nerovném terénu pomalu dohánějí. Přímo za mnou se ozve udýchaný hlas jednoho z nich:

„Přestaň utíkat nebo ti ustřelím nohy!“

Nemůžu zastavit, setrvačnost mě unáší dopředu... Střelba přicházející zpoza mě tříští větvě, skály a kameny kolem mých nohou. Doufám, že se Johnovi podařilo utéct. Cítím, jak se mi do očí derou slzy, vidím rozmazaně. Rychle si

Kapitola 15

otřu oči a najednou před sebou vidím bílý stín. Celá vyděšená se zastavím, abych do něj nevrazila. Vtom si uvědomím, že je to bílá klisna, dcera měsíce! Instinktivně se jednou rukou chytnu její hřívy a vyskočím jí na hřbet. Aniž bych jí musela cokoli vysvětlovat, vystřelí plnou rychlostí a utíká krajinou, kterou tak dobře zná. Mí pronásledovatelé zůstávají daleko za námi.

Když už jsem si myslela, že jsem v bezpečí, oslní nás světla terénního auta, které nás pronásledovalo. Hannibalovi muži nenechají svou kořist jen tak uprchnout! Jak jim uteču, až se dostaneme do otevřené krajiny?

Přímo před námi se začíná rýsovat světelný obrys hada, ve kterém poznávám pouštní dálnici. Klisna nás vede přímo k ní! Napřímím se a snažím se ji zpomalit, ale ona sklopí uši a ještě víc zrychlí. Běží dolů po svahu a nechává za sebou jen mračna kamínků a prachu. Muži v autě nás uviděli a nebezpečně rychle se přibližují.

Amiro, zastav prosím!“

Kapitola 15

Odmítá mě poslechnout a pokračuje směrem k dálnici. Její nozdry jsou rozpálené námahou. Mohla bych všechno zastavit a zachránit ji před hněvem našich pronásledovatelů, kteří by ani minutu neváhali ji zastřelit. Mohla bych seskočit a vzdát se. Amira by tak aspoň měla šanci utéct. Ale z nějakého důvodu se rozhodnu věřit zuřivému odhodlání své klisny. Obejmu ji kolem krku, tvář zabořím do její hedvábné hřívy a zavřu oči. Myslím, že můj čas vypršel. Buď se srazíme s auty na dálnici pod námi, nebo nás Hannibalovi muži rozstřílí na kousky!

Terénní auto je těsně za námi. Najednou cítím, jak se Amiře napnou svaly a vyskočí do vzduchu. Když otevřu oči, zjistím, že jsem pořád na jejím hřbetu. Klisna se zastavila a otočila se. Slyším strašlivý kovový rachot. Naši pronásledovatelé vjeli do propasti, do které je Amira zavedla. Svoje území zná nazpaměť. Jen ona dokáže překonat tuhle propast a vznést se do vzduchu jako zlatý orel. V dozvuku událostí se začínám třást, ale zároveň jsem nepopsatelně šťastná.

Kapitola 15

Amira a já, Indiana Leyla Jonesová, jsme právě učinili skok víry.

Dlouho potom Amiru hladím. Ona hlasitě odfrkuje a veze mě zpátky ke klášteru Deir el-Suryan. Ale stejně jako poprvé, když mě dovedla ke klášteru sv. Bišoje, i teď se zastaví, aby se nedostala příliš blízko ostatním lidem. Kdyby mohla mluvit, vyprávěla by mi svůj příběh. Ale v hloubi duše vím, že tady se naše cesty rozchází. Pomalu sesedám a něžně objímám krk své měsíční princezny. Naposledy mi dýchne na krk, pak o pár kroků ustoupí a hrdě odkluše pryč zpátky na své území. Ocas má nahoře a uši do špičky...

- 16 -

Kapitola 16

„Je to výborné, madam, ale opravdu nemám hlad!“

Věděla jsem, že jsem Johna nikdy neměla představovat tetě Wadize.

„Zachránil jsi mojí neteři život! Jsi hrdina!“

„Ne, madam. Tím pravým hrdinou byla klisna Amira. Já jsem jen...“

„Říkala jsem ti, že mi máš říkat tetičko!“ přeruší ho moje teta a láskyplně ho štípne do tváře, jako se to v Egyptě často dělá malým dětem. „Jsme teď jedna rodina! Tak mi pověz, kolik dětí budete mít?“

Nevím, kdo z nás dvou se víc červená, jestli já nebo John. Oba jsme rudí jak raci! No dobře, sice jsme se vášnivě líbali, když jsme se znovu setkali u kláštera Deir el-Suryan, ale všechny ty řeči o manželství a dětech...

I když třeba za pár let by mi to nevadilo!

Kapitola 16

Ale do té doby toho budeme mít hodně, vzhledem ke studiu a nedávným událostem. Příběh jeskyně ve Vádí Natrun ještě neskončil. Podle předních archeologických odborníků, kteří zde zahájili průzkum, byla jeskyně poprvé obydlena zhruba mezi lety 1350 a 1330 př. n. l. Bydlel v ní Ptahmose, sochař z doby vlády faraona Achnatona a jeho manželky Nefertiti proslulé božskou krásou. Na stěnách jeskyně také zanechal svou „závěť“. Vypadá to, že se rozhodl odejít do vyhnanství daleko od královny, která neopětovala jeho lásku. V tomto údolí strávil zbytek života, pravděpodobně později oslepl, soudě podle upadající kvality posledních rytin. Tak smutný příběh!

Úlomek hvězdy a papyrus, který patřil Dimitriovi, jednomu z vojáků Alexandra Velikého, byly odvezeny do zabezpečených místností v suterénu Národního muzea v Káhiře, kde čekají na rozluštění svých tajemství. John a Battushig tráví hodiny na internetu spekulováním o neúplném poselství na hvězdě. Pokud jde o mě, já přemýšlím hlavně o Bukefalovi, skvělém koni, který tak

Kapitola 16

věrně sloužil Alexandrovi Velikému na jeho výpravách. Doufám, že se Hannibalovi nikdy nepodaří ho najít!

S pomocí profesora Temudjina pracuje Battushigova „síť“ na potenciálních místech a cestách po celém světě (v té době známých), která Ptolemaios mohl použít ve svých rozkazech jezdcům, aby uchránil úlomky pečetě všemocnosti před lidskou chamtivostí. Pan Temudjin si myslí, že Hannibal postupoval stejně, a proto se tolik zajímal právě o Egypt, který Alexandr dobyl během prvních let svých válečných tažení. A koho lepšího mohl Hannibal požádat o pomoc při hledání stop, než právě mnichy, kteří jsou odborníky na starověké jazyky, spravují staré knihovny a naslouchají zpovědím?

Co se týče mnichů, z celé té záležitosti je fiasko. Bratr Kyrillos byl propuštěn představiteli koptské církve, kteří byli v šoku po vyslechnutí našeho příběhu a zhlédnutí videa, které John natočil ve sklepení kláštera sv. Bišoje. Kyrillos přiznal, že byl uplacen, ale jelikož přijal slib pokání a mlčenlivosti, nic dalšího se od něj

Kapitola 16

nedozvíme... Zachariáš zmizel beze stopy i s neslavným kufříkem s milionem dolarů.

No, jsem naživu a všechno jsme překonali! Abychom se po tom všem trochu uklidnili, pozvala jsem Johna na víkend k mým rodičům, kteří se vrátili z cesty na Havaj a byli velice spokojení. Vesele se kodrcáme Johnovým starým autem a já se usmívám a představuju si, jak na koni projíždíme ptačí rezervací a klapeme zobáky jako straky a pak vrkáme jako holubi. Ach ne, jestli to tak půjde dál, budu nakonec Johnovi říkat „štěbetavý přítel“!

Ale můj úsměv trvá jen chvíli. Hudbu v rádiu najednou přeruší zvláštní zpravodajská relace.

„Včera v noci se někdo vloupal do Národního muzea v Káhiře. Zmizely předměty obrovské historické hodnoty, ale vedení muzea odmítá zveřejnit další podrobnosti. Jeden z členů ochranky, který měl noční směnu v suterénu, útok přežil. Momentálně je na jednotce intenzivní péče, ale jeho zranění nejsou kritická a zřejmě přežije.“

Kapitola 16

John se tváří vyděšeně. Stejně jako mně je mu jasné, že to má na svědomí Hannibal. Tiše si slíbíme, že my, „síť“ a všichni, kdo se k nám budou chtít přidat, uděláme všechno pro to, abychom mu zabránili uskutečnit jeho ďábelský plán!

Stáhnout:

mobiepubpdf

Sdílet: